Fillimi | Jetë

Jetë

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next gjithsej: 541 | shfaqen: 1 - 60
image

Bananet, mollët, qumështi…janë TË SHËNDETSHME, mirëpo jo nëse i hani në këtë kohë! RREZIKONI SHËNDETIN!

Çdo artikull ka kohën e vet kur duhet të hahet dhe nëse hani në kohën e gabuar mund të dëmtojë shëndetin tuaj.Për shembull, nëse hani
Më tepër

Dushi i përditshëm mund t’ju sjellë më shumë dëme sesa përfitime

image
Nëse mendoni se duhet të bëni dush çdo ditë, atëherë është koha të mendoni prapë. Kur keni qenë fëmijë, prindërit mund t’jua kenë futur në...
Më tepër

Rreziqet e fshehta të konsumit të alkoolit, të cilat çdo person i injoron

image
Si shoqëri, ne e dimë se alkooli i vret më shumë se 80,000 njerëz në ShBA çdo vit – dyfishi i vdekjeve që ndodhin si...
Më tepër

Dushi i përditshëm mund t’ju sjellë më shumë dëme sesa përfitime

Nëse mendoni se duhet të bëni dush çdo ditë, atëherë është koha të mendoni prapë. Kur keni qenë fëmijë, prindërit mund t’jua kenë futur në...
Më tepër

Koka dhemb prej tabletave

image
Pothuajse gjysma e pacientëve që u drejtohen mjekëve për shërimin e dhimbjeve të kokës, vuajnë nga e ashtuquajtura kokëdhimbje analgjetike, që shkaktohen nga ilaçet. Kjo është...
Më tepër

Mungesa e shtatë vitaminave kryesore çon në zhvillimin e këtyre sëmundjeve

image
Një dietë e pasur ushqimore na mundëson të gjitha vlerat ushqyese, mineralet dhe vitaminat për të cilat organizmi ka nevojë. Mungesa e tyre shoqërohet jo...
Më tepër

Këto janë pasojat e mungesës së gjumit

image
Ne bëjmë shumë gjëra çdo ditë, saqë duhet t’ia ndalojmë vetes ndonjë gjë dhe shpeshherë kjo gjë është gjumi.Ne ose vendosim të flemë më vonë...
Më tepër

Çfarë i ndodh trupit kur e lini duhanin

image
Të gjithë e dimë çfarë dëmesh shkakton pirja e duhanit në trup. Por, a e dini se si ndikon në trup lënia e duhanit?Efektet e...
Më tepër

Ujë me limon: Gabimi të cilin të gjithë e bëjnë

image
A pini edhe ju në mëngjes ujë me limon? Shikoni a bëni gabimin vijues…Zgjoheni, shtrydhi limonin, shtoni një gotë ujë të ngrohtë apo të ftohtë...
Më tepër

Çfarë ndodh nëse mbani në gojë një thelbi hudhër për 15 minuta

image
E dinit se nëse konsumimi i një thelbi hudhër në ditë bën mrekulli në trupin tuaj?Hudhra përbëhet nga substanca azotike, sodium, kalium, selen, kalcium, magnez,...
Më tepër

JENI NËN STRES? Kjo është mënyra më e mirë që të qetësoheni, madje për vetëm PESË MINUTA

Sasia e caktuar e stresit në jetë është normale, madje edhe e domosdoshme, mirëpo stresi i tepërt pengon aktivitetet normale ditore dhe mund të rrënojë...
Më tepër

Shpjegon “The Economist”: Përse nuk është zbuluar kura kundër kancerit?

image
Mjekësia ka kryer punë të mirë në zvogëlimin e vdekjeve nga sëmundjet e zemrës dhe sulmet në tru, por nuk ka bërë punë aq të...
Më tepër

Studim i ri: Sandviçi i kohës së drekës është fajtori për kilet e tepërta

image
Para se të hani sandviçin e radhës, duhet t’i kushtoni vëmendje më sumë asaj se çfarë ka brenda asaj buke: Njerëzit që hani sandviçë mund...
Më tepër

A është kafeina shatërvani i rinisë?

image
Një studim i ri i publikuar në revistën “Nature Medicine” thotë se personat e vjetër me nivele të vogla të inflamacionit (që shkaktohet nga shumica e...
Më tepër

A na shëndoshin mandarinat?

image
Mandarinat janë ndër frutat më të pëlqyera të dimrit; gjithmonë ide e mirë për të thyer urinë gjatë vakteve të ndërmjetme! Mirëpo, nuk duhet t’i...
Më tepër

Assesi MOS I PINI tabletat “pa ujë”: Ja përse shkaktojnë rrezik

image
Disa tableta lehtë mund të përpihen pa ujë, mirëpo nëse e praktikoni këtë, është mirë që ta braktisni këtë shprehi, sepse ekzistojnë një sërë rreziqesh. Në...
Më tepër

Pija me KUMBULLA që jua rrafshon barkun në AFAT REKORD!

image
Fatkeqësisht, zona më e vështirë për ta hequr dhjamin është zona abdominale. Kjo pasi që zakonisht dhjami gjendet në këtë zonë. Barku i fryrë ndikon në...
Më tepër

Dieta e çmendur me mollë, si të humbisni pesë kilogramë për shtatë ditë

image
Përgjatë gjithë shekujve, njerëzit janë përpjekur të humbasin peshë duke përdorur mënyra nga më të çmendurat. Por molla është e “pranishme” në çdo dietë. Kjo pasi...
Më tepër

Raporti i Katica Janevës mbërrin në Kuvend

image
  Raporti i Prokurorisë Speciale është dorëzuar në Kuvendin e Maqedonisë, ndërkohë raporti do të shqyrtohen në seancën e 120-të kuvendore të cilën kryetari i Kuvendit,...
Më tepër

Këta janë shkaktarët e erës së keqe të gojës: Ndonjë me siguri do t’ju befasojë!

image
Era e pakëndshme mund të jetë shumë e keqe. Për shkak të saj mund të vuani madje edhe jetën shoqërore dhe komunikimin në përgjithësi. Dora në...
Më tepër

Ilaçi më i mirë natyral kundër kollit – përgatitet lehtë dhe vepron menjëherë

image
Të gjithë ne kemi ose do të kemi probleme me kollin dhe gripin, e veçanërisht gjatë stinës së dimrit, gjë që mund të jetë tejet...
Më tepër

A është vrapimi i dëmshëm për nyejt?

image
Qoftë nëse jeni duke ushtruar për një garë vrapimi apo thjesht e bëni për të mirëmbajtur formën e trupit, frika se kjo do të ketë...
Më tepër

Çifti i çuditshëm: Në një shtëpi me ariun gjigant

image
Një çift bashkëshortor nga Rusia, kanë zgjedhur një kafshë të pazakontë që ta mbajnë në shtëpi si manar. Svetlana dhe Yurly Panteleenko jetojnë me ariun që...
Më tepër

Lind foshnja më e rëndë në botë

image
Një nënë ka sjellë në jetë vajzën e saj që peshon 6 kilogram e 800 gramë, që mendohet të jetë femra më e rëndë e...
Më tepër

Hani dredhëza që të jeni të shëndoshë dhe vitalë

image
Të shijshme e të bukura për t’u parë. Janë këto dradhëzat, të cila kanë dobi edhe në shëndet. Duke qenë se përmban antioksidantë, ky frutë ndihmon...
Më tepër

Pse duhet të hani sa më shumë qershi?

image
Prej disa ditësh ka nisur sezoni i qershive, të cilat janë të dashura për shumë njerëz. Por a i dini të gjitha vetitë që ato...
Më tepër

A mund të dhembë fyti nga akullorja?

image
Akullorja mund të shkaktojë gërvishtje në fut, mirëpo nuk është ftohje, por pasojë e ngushtimit të enëve të gjakut nën ndikimin e të ftohtit. Akullorja nuk...
Më tepër

80% e sulmeve të zemrës mund të shmangen duke i bërë këto pesë gjëra të lehta

image
Sipas American Heart Association, sëmundjet e zemrës janë shkaktari kryesor i vdekjeve në SHBA. Sëmundjet e zemrës janë përgjegjëse për vdekjen e një të tretës të popullatës...
Më tepër

Zhdukni aknet me terapinë e kripës!

image
Sipas studiuesve të mjekësisë shpesh njoftoheshit për rreziqet ndaj përdorimit të sasisë së tepërt të kripës. Megjithatë sipas raportimeve të fundit dicka e tillë po del...
Më tepër

9 mrekulli të natyrës (FOTO)

image
Bota është e stërmbushur me bukuri dhe gjëra magjepëse e të papërshkrueshme, bukuria e natyrës shkon në kulminacion në këtë listë të vendeve që kemi...
Më tepër

Coca Cola pagoi shkencëtarët për të thënë që pija e tyre nuk shkakton mbipeshë

image
“The Times“ ka zbuluar se Coca Cola ka shpenzuar miliona duke paguar shkencëtarët për të thënë se pijet me sheqer nuk shkaktojnë mbi peshë. Gazeta ka...
Më tepër

Nusja infermiere përpiqet t'i shpëtojë jetën një të mbyturi

image
Ky është një gjest që tërhoqi vëmendjen e shumë shikuesve. Një nuse me profesionin infermiere ndërpreu fotot e dasmës për të shpëtuar një jetë njëriu....
Më tepër

Mushmolla, vetit kurative te saj

image
Dardha e egër (Mespilus germanica) ose mushmolla është shumë e shëndetshme. Prej saj mund të përgatisni marmelatë dhe çaj, e njohësit. e mjekësisë popullore thonë se...
Më tepër

Disa modele interesante të lidhjes së krevatës (Foto)

image
Egzistojnë disa mënyra se si mund të lidhim krevatën . Cdoherë gjendemi në pozita të sikletshme para se të shkojmë në ndonjë event , por...
Më tepër

Kur grimi ka fuqinë të ju bëjë tjetër njeri (Video)

Gratë të cilat vendosin shumë grim shpesh akuzohen se nuk janë të sigurta me pamjen e tyre dhe se dëshirojnë vëmendje nga meshkujt. Nikkie, një...
Më tepër

Çfarë të bëni që të gjeni punë sa më parë

image
 Nuk ka rëndësi nëse jeni duke kërkuar punë për të parën herë, jeni e pushuar, apo thjesht po kërkoni diçka më të mirë, këto këshilla...
Më tepër

Jim Carrey: Qeveria po na helmon fëmijët me vaksina

image
Komediani i njohur, Jim Carrey, thotë se vaksinat e detyrueshme po helmojnë fëmijët me mërkur dhe alumin. “Qeveria e Kalifornisë i ka thënë po helmimit të...
Më tepër

Skuqja e syve në pishina? Ja i kujt është faji

image
Një studim i bërë nga një shoqatë shëndeti në SHBA ka ngritur së fundmi alarmin. Skuqja e syve nuk ndodh nga klori që pastrohen pishinat por...
Më tepër

Kur të “pushton” natyra ! (FOTO)

Kur koha të harron, atëherë të pushton natyra. Këto foto kaq të bukura tregojnë se çfarë ndodh në ato vende të braktisura nga njerëzimi. Natyra nis ngadalë...
Më tepër

Një mënyrë shumë e thjeshtë për të hequr njollat e çajit dhe të kafes

image
Nuk jemi as të parët e as të fundit që mund të kemi ndotur veshjet tona më të mira me kafe apo me çaj, të...
Më tepër

Një mënyrë natyrale për pastrimin dhe forcimin e mëlçisë

image
Mëlçia është padyshim një prej organeve më të rëndësishme për pastrimin e trupit tonë. Një prej funksioneve kryesore të saj, është që të transformojë toksinat...
Më tepër

Kamomili për një jetë të shëndoshë dhe të gjatë

Kamomili përveçse është qetësues, shpesh ndihmon në tretje, por së fundmi është zbuluar se nëse një filxhan me çaj kamomili pihet çdo ditë, zgjat jetën....
Më tepër

Shëndeti i syve kurohet në tavolinë, disa gjëra që duhet të dini mbi ngjyrat e ushqimeve

image
Shëndeti i syve kalon edhe nga tavolina, me disa ushqime të cilat parandalojnë degradimin makular dhe të kataraktit. Ky fakt konfirmohet në një libër të publikuar...
Më tepër

Pse duhet bërë dy orë gjumë gjatë ditës në Ramazan?

image
Shef i Departamentit të Kirurgjisë Kardiovaskulare në spitalin Memorial në Turqi, Prof. Dr. Bingür Sönmez, duke theksuar se dy orë gjumë gjatë ditës në muajin...
Më tepër

Stilet e flokëve më të nxehta për këtë verë

image
Cilat janë stilet më të mira të flokëve, për muajt e nxehtë që po vijnë? Është një zgjedhje treshe, në mes të tre zgjedhjeve? Qethja e...
Më tepër

Kafja mes orës 8 dhe 9 në mëngjes nuk ka kuptim

image
A mendoni se dita juaj kurrë nuk mund të fillojë pa një filxhan kafe të nxehtë? Gaboheni. Në fakt, kafenë definitivisht mund të mos e pini...
Më tepër

Pija që bën mrekulli në heqjen e kilogramëve

image
Deri më tani pija më e preferuar për të hequr kilogramët ishte limonada, por tani si pije e preferuar është trangulli me shije freskuese. Përveç se...
Më tepër

Pija ideale për të rregulluar sheqerin në gjak

Çaji i gjelbër, është një pije që është i njohur për një sërë efektesh të shëndetshme për organizmin tonë. Nëse ne do ta përziejmë çajin me portokall, atëherë do të mundësonim jo vetëm humbje në peshë, por dhe rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak....
Më tepër

Katër hapat për parandalimin e sëmundjes alzheimer

Ushtrimet, dieta e shëndetshme dhe sfidat mendore janë të shkëlqyeshme për shëndetin e të gjithë organizmit, duke përfshirë edhe shëndetin e trurit. Studime të shumta kanë...
Më tepër

Filli dentar mbron zemrën

image
E qeshura të shton jetën, por nuk është vetëm prej kësaj që filli dentar mbron shëndetin. Me siguri kur shkoni te dentist, ai ju pyet...
Më tepër

Hudhra ngadalëson plakjen dhe mbron trurin nga sëmundjet

image
Hipokrati, babai i mjekësisë perëndimore, e rekomandonte hudhrën për shumë probleme shëndetësore. Ai thoshte "lëreni ushqimin të jetë ilaçi dhe ilaçin të jetë ushqimi". Tani...
Më tepër

Ushqimet që djegin kaloritë

Kur kaloritë janë me tepricë. Ja disa ushqime që të ndihmojnë t’i djegësh. Eshtë e vështirë t’i rezistosh tundimit të ushqimeve të mira, megjithatë mund ta...
Më tepër

Dallimi mes psikologut dhe psikiatrit

Shpeshherë ndodh që të ngatërrohen profesioni i psikologut me atë të psikiatrit. Prandaj është e rëndësishme që të bëhet dallimi mes psikologut (psikologut klinik) dhe...
Më tepër

Vetitë shëruese të rrushit të thatë

image
Rrushi i thatë është një produkt me përmbajtje polyphenolic phytonutrients, që ndihmon për shëndetin okular. Sipas studimeve, rezulton se ai mund të shërojë disa lloje sëmundjesh...
Më tepër

Shkencëtarët transformojnë qelizat e kancerit të pankreasit në qeliza normale!

image
Adenokarcinoma infiltrative duktale e pankreasit, që më së shumti i referohemi si "kanceri i pankreasit" renditet e katërta në kuadër të vdekjeve që shkaktohen nga...
Më tepër

Disa fakte mbi sindromën Down

image
1. Individët me sindromën Down kanë 47 kromozome në vend të 46 kromozomeve që kanë individët pa këtë sindrome. Si ndodh kjo? Ata kanë një...
Më tepër

Ngjyra e flokëve sipas tipareve të fytyrës

image
Asnjëherë nuk e kemi kuptuar se cila është ngjyra që na shkon më shumë, as kujt i shkojnë flokët e errët apo bionde. Nëse do të ndryshosh ngjyrën, por nuk di në të vërtetë se çfarë të zgjedhësh, është momenti të tregohesh pak më e përqendruar dhe të kesh parasysh disa hapa....
Më tepër

Banjot e diellit e ulin rrezikun e prekjes nga kanceri pankreatik

image
Ne e dimë se ekspozimi ndaj diellit mund të rrisë rrezikun nga kanceri i lëkurës, por një studim i ri tregon se ekspozimi i tepërt...
Më tepër

Pse nervozohen më shumë femrat?

Ditë të këqija, punë me orë të zgjatura, simptomat menstruale… janë vetëm disa nga shkaqet që i nervozojnë më shumë femrat...
Më tepër

Më pak lodra, më shumë mundësi për fëmijët

image
Lodrat nuk janë thjesht për të luajtur. Ato janë si blloqe qw ndwrtojnw të ardhmen e fëmijëve. Ato u mësojnë atyre rreth botës dhe vetes....
Më tepër