FRODEM ngre iniciativë për vlerësimin e kushtetutshmërisë për rregulloren e Gjykatës Kushtetuese

FRODEM ngre iniciativë për vlerësimin e kushtetutshmërisë për rregulloren e Gjykatës Kushtetuese

“Më 16 mars kemi ngritur iniciativë deri te Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë për fillimin e procedurës së kushtetutshmërisë të disa dispozitave të rregullores së Gjykatës”,  njoftojnë nga partia FRODEM, njofton Portalb.

Nga FRODEM kërkojnë që të hiqen disa dispozita të rregullores së Gjykatës kushtetuese që sipas tyre, janë në kundërshtim me Kushtetutën, edhe atë nenet, 51, 52, 62, 63, 64 dhe 67.

“Me këtë iniciativë, FRODEM kërkojnë që të hiqen këto dispozita të rregullores së Gjykatës Kushtetuese të cilat janë në kundërshtim me Kushtetutën, gjegjësisht me procedurën për mbrojtjen e të drejtat  dhe lirive, procedurën për zgjidhjen e konfliktit të kompetencës dhe revokimit të imunitetit etj.”, thuhet në kumtesën e partisë FRODEM. /Portalb

Previous Capital T ju fton ta deshifroni titullin e këngës së tij të re (Foto)
Next Janeva nuk merr pjesë në seancën e Këshillit të Prokurorëve

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Maqedonasit do të protestojnë edhe në Belgjikë

Bashkësia maqedonase dhe miqtë e Maqedonisë në Belgjikë kanë paralajmëruar një protestë para fillimit të mbledhjes së këshillit të ministrave të punëve të jashtme të BE-së, transmeton Telegrafi Maqedoni. Sipas

Maqedoni 0 Comments

Numri i viktimave nga vërshimet në Maqedoni shkon në 22, gjendet kufoma e 11 vjeçarit

Njëmbëdhjetë vjeçari Ivan nga Stajkovci i raportuar si i humbur, konfirmohet se është gjetur i vdekur, njoftojnë nga policia, transmeton Telegrafi Maqedoni. Sipas të dhënave të fundit, ka gjurmë dhe

Maqedoni 0 Comments

LSDM:Shpenzimet për fillimin e vitit shkollor sa paga minimale

LSDM­-ja opozitare sot dërgoi kritika deri te pushteti për “konceptin e arsimit falas” pasi që, siç kumtoi, shpenzimet për fillimin e vitit shkollor për një nxënës janë sa paga minimale

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply