“Civil” kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në shtator

“Civil” kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për në shtator

Disa dhjetëra qytetarë, të organizuar nga Qendra për Liri “Civil”, sot përpara Kuvendit të Maqedonisë kanë kërkuar që të shtyhen zgjedhjen për në shtator, njofton Portalb.

Sipas organizatës joqeveritare, në Maqedoni ende nuk ka kushte për fer dhe zgjedhje të besueshme.

“Jemi mbledhur sot që të tregojmë se kërkojmë zgjedhje të lira, dhe jo zgjedhje fantome, keqpërdorim të administratës, keqpërdorim të parave tone dhe kërcënime. Duam zgjedhjet që zgjedhjet t’i zbatojnë institucionet të cilat janë mbipartiake. Kërkojmë Qeveria të dorëhiqet sepse edhe ashtu është shkatërruar. Zgjedhjet duhet t’i organizojë Qeveria e cila nuk është e përzier në krim. Kërkojmë që zgjedhjet të mbahen deri në fund të shtatorit, dhe nëse nuk plotësohen kushtet edhe më vonë. Në ndërkohë të punohet për zbatimin e reformave dhe në gjithçka që është e duhur për zgjedhje fer dhe demokratike”, tha Xhabir Deralla nga OJQ Civil. /Portalb

Previous Pushteti si pengesë e reformave në media
Next Ahmeti: Zgjedhjet janë fillimi i zgjidhjes së krizës

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Ministri Gjiknuri takon ministrin Kuçi, “Me rëndësi interkonjeksioni me Maqedoninë”

Ministri i ri i ekonomisë në Maqedoni, Driton Kuci, ja ka rezervuar vizitat e para zyrtare Shqipërisë. Në një takim me ministrin e energjisë Damian Gjiknuri, u fol për linjën

Maqedoni 0 Comments

Ivanov: Është e domosdoshme një qasje për parandalimin dhe zgjidhjen e krizës

Është i domosdoshëm angazhimi i vazdhueshëm në proceset paqesore, që do të mundësojë zgjidhje të përhershme të konflikteve. Republika e Maqedonisë është e gatshme të jetë e kyçur në proceset

Maqedoni 0 Comments

Ekspertët e huaj do t’i kthejnë të dhënat eventuale të fshira në DSK

Mundësia për ndihmë ndërkombëtare dhe ekspertizë mbi hulumtimin e bisedave të përgjuara ishte e paraparë në raportin e grupit të ekspertëve të Komisionit Evropian, e udhëhequr nga Rajnhard Pribe, të publikuar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply