IHPQM dhe QDZH: SHBA dhe BE të dalin me vlerësim për zgjedhjet e 5 qershorit në Maqedoni

IHPQM dhe QDZH: SHBA dhe BE të dalin me vlerësim për zgjedhjet e 5 qershorit në Maqedoni

Instituti për Hulumtimin e Politikave dhe Qeverisjes së mire dhe Qendra për Demokraci dhe Zhvillim në Maqedoni kërkojnë që përfaqësuesit e SHBA-së dhe BE-së të dalin me vlerësim të përbashkët rreth gatishmërisë për të realizuar zgjedhjet e 5 qershorit, njofton Portalb.mk.

Sipas tyre, bazuar në situatën aktuale, nevoja për zgjedhje demokratike, kredibile dhe të pranueshme për të gjithë janë më se të nevojshme për Republikën e Maqedonisë e cila kalon krizën politike më të madhe që nga pavarësia e saj. Faktori ndërkombëtar, SHBA dhe Bashkimi Evropian gjithmonë kanë qenë përkrahës edhe në momentet më të vështira për vendin tonë andaj duhet të bëjnë këtë vlerësim.
“Vlerësojmë se realizimi i zgjedhjeve pa pjesëmarrjen e të gjithë partive politike do thellojë krizën politike dhe do ta largojë vendin nga agjenda Euro-Atlantike. Duke marrë parasysh rrethanat e krijuara, kërkojmë nga përfaqësuesit e SHBA-së dhe BE-së në Republikën e Maqedonisë të dalin me vlerësim të përbashkët rreth gatishmërisë për të realizuar zgjedhje te drejta dhe demokratike, të pranueshme nga të gjithë, vlerësim i cili do të jetë më se i rëndësishëm për institucionet, aktorët politike dhe qytetarët e këtij vendi.” Thuhet në kumtesën e përbashkët të IHPQM dhe QDZH.

Previous Gjykata Penale sot do të vendosë për katër të dyshuarit e rastit “Fortesa”
Next Pendarovski me kritika ndaj pushtetit, reagon VMRO-DPMNE

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Nga sonte, ulen çmimet e benzinës dhe dizelit

Rënia e çmimeve me pakicë e derivateve të naftës është për 3 denarë. Sipas vendimit të KRRE, një litër Eurosuper BS – 95 do të shitetet për 60 denarë për

Maqedoni 0 Comments

NISIN NEGOCIATAT LSDM-BDI?!

Përfaqësues të Lidhjes Social-Demokratike të Maqedonisë, dhe të Bashkimit Demokratik për Integrim, po zhvillojnë takim në Shkup. Tre nënkryetarët e BDI-së, Teuta Arifi, Nevzat Bejta dhe Izet Mexhiti. Përfaqësues të

Maqedoni 0 Comments

23:35 – Këto janë rezultatet e fundit që KSHZ i ka publikuar (FOTO)

23:35 – KSHZ i ka përditësuar rezultatet prej zgjedhjeve të parakohshme, të cilat mund t’i shihni në formë grafike, njofton Portalb. Më poshtë mund t’i shihni rezultatet në të gjitha njësitë veç

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply