Sela ftesë BESËS: Bashkëpunim pa asnjë kusht

Sela ftesë BESËS: Bashkëpunim pa asnjë kusht

Kryetari i LR-PDSH, Ziadin Sela theksoi në debatin Click Plus në TV21 se është i hapur për koalicionim me gjitha partitë opozitare, duke vënë theksin tek Lëvizja BESA.

“Jemi të interesuar për bashkëpunim, pa asnjë kusht. Ofrojmë bashkëpunim në bazë të parimeve të barabarta, pa matur forcat se kush është më i forti. Për të ndryshuar gjendjen e shqiptarëve duhet unifikim i domosdoshëm. Parimet janë të njejta. Albin Kurti ka prezantuar platformë të përbashkët, lista të përbashkët, dhe e treta koordinim i aktiviteteve të përbashkëta.Por Besa atëherë na tha se herët është që të bëjmë lista të përbashkëta. Është ndërtu shpresa se vetëm me bashkim opozitar fitohet BDI. Prandaj dikush po luan rolin e kalit të Trojës, që të mos ndodhë ky unifikim. Por unë jam i bindur se opozita kësaj radhe do të fitojë bindshëm. E njejta është edhe tani kur Këshilli opozitar dha një propozim për të protestuar më 9 maj lidhur me ngjarjet e Lagjes së Trimave. Nëse duan të bëjmë bashkë, të paktën të bëjnë një telefonatë dhe të bashkërendojmë aktivitetet. Kjo garë që po ndodhë po eliminon nismat për bashkëpunim dhe unifikim opozitar”, theksoi në intervistën “Click Plus”, kreu i LR-PDSH, Ziadin Sela.

Ai ka folur dhe për tronditjet në RDK, duke theksuar se ka pasur tentim për të afruar dy palët e pëçara. “Unë mund të informojë se kam pasur një takim midis Vesel Memedit dhe Fadil Zendelit për të përafruar qëndrimet dhe shpresoj se duhet të anashkalohen dallimet dhe të arrihet një kompromis, për të pasur një zgjidhje të urtë politike dhe jo zgjidhja e problemit të shihet përmes rrugës juridike”, theksoi Sela.

Previous Garet: Nëse zgjedhjet mbahen siç duhet, do të jenë hap i rëndësishëm për dalje nga kriza politike (VIDEO)
Next Barcelona e do Coutinhon

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

“Marili” do të zgjedhë 20 gratë më të suksesshme menaxhere

Agjencia “Marili” tradicionalisht edhe këtë vit do t’i zgjedhë gratë më të suksesshme menaxhere nga Maqedonia dhe diaspora. Me rastin e 20-të vjetorit jubilar do të shpallen 20 menaxheret më

Maqedoni 0 Comments

BDI shpjegon pse vendosi të del nga Qeveria

BDI me komunikatë më të zgjëruar shpjegon arsyet e dorëheqjes së ministrave të saj nga Qeveria e Maqedonisë. Komunikata e plotë: Në mbledhjen e mbrëmshme të Kryesisë Qëndrore të Këshillit të Përgjithshëm

Maqedoni 0 Comments

Nëse pushteti e shpërbën Prokurorinë Speciale, Zaevi do t`i shpërthej “bombat” në rrugë

Në opinion këtyre ditëve janë më të zëshme spekulimet se pushteti po planifikon që përmes Gjykatës Kushtetuese ta shpërbëje Prokurorinë Speciale Publike dhe definitivisht t`i jap fund Marrëveshjes së Përzhinos

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply