Hovit: Kualiteti i zgjedhjeve është i lidhur me datën e mbajtjes së tyre

Hovit: Kualiteti i zgjedhjeve është i lidhur me datën e mbajtjes së tyre

Data e mbajtjes së zgjedhjeve dhe kualiteti demokratik i procesit zgjedhor nuk mund të shihen të ndara, thotë sa për “Meta”, eurodeputeti Riçard Hovit, njëri ndër ndërmjetësuesit të Marrëveshjes së Përzhinos, transmeton Portalb.mk.

Deklarata e Hovitit vjen pas vendimit të shpërbërjes së Kuvendit dhe deklaratës së liderit të LSDM-së, Zorab Zaev, se partia e tyre nuk do të merr pjesë në zgjedhje, për shkak se ende nuk janë përmbushur kushtet për zgjedhje të besueshme.

Hovit ka përsëritur se gjatë vizitës në Maqedoni, partive në Maqedoni ua ka theksuar nevojën që para se të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare të pastrohet Lista Zgjedhore dhe të vazhdojnë reformat në media.

Megjithatë, ai nuk deshi që ta komentojë vendimin e LSDM-së, për mospjesëmarrjen e LSDM-së në zgjedhje, transmeton Portalb.mk.

“Në këtë moment nuk do të jap komente tjera personale, të ndara nga kolegët e mi nga Parlamenti Evropian, përveç se do të them që qëndroj i përkushtuar, bashkë me ata dhe partnerët në Maqedoni, ta rishikojmë situatën, në interes të vlerave tona të përbashkëta demokratike dhe ardhmërinë e përbashkët evropiane”, tha Hovit. /Portalb.mk

Previous HP Spectre është laptopi më i hollë në botë, dhe “vrasësi” i MacBook!?
Next Doskocil: Maqedonia ka rol udhëheqës për mbrojtjen e kufijve

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Investitorët e huaj në Maqedoni thirrje për zgjidhje të krizës politike

Këshilli i Investitorëve të Huaj në Maqedoni, ka shpalosur sot të dhënat nga hulumtimi i fundit në lidhje me klimën e biznesit në vend, sipas të cilit 68 përqind e

Maqedoni 0 Comments

Në Gjykatën Penale në Shkup mbahen seancat për lëndët “Tenderët” dhe “Transportuesi”

Në Gjykatën Penale të Shkupit do të mbahen seancat e radhës për lëndët e Prokurorisë Speciale Publike (PS), “Tenderët” dhe “Transportuesi”, përcjell Telegrafi Maqedoni. Lënda “Tenderët” ka të bëjë me

Maqedoni 0 Comments

Komisioni kuvendor për sistem politik pa Janevën nuk e nis seancën

Shkurt ka zgjatur seanca e Komisionit kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes komuniteteve, e cila duhej ta shqyrtonte Raportin e prokurores speciale, Katica Janeva. Seancën e ka hapur deputeti Vllatko

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply