Ja çfarë thotë Komisioni Evropian për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni

Ja çfarë thotë Komisioni Evropian për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni

Asgjë të re nga Komisioni Evropian. Pas ngjarjeve të djeshme në skenën politike të Maqedonisë, me gjasë nuk e kanë impresionuar Brukselin i cili as për një milimetër nuk e ka ndryshuar qëndrimi: implementimin e Marrëveshjes së Përzhinos, implementimin e reformave të theksuara në Raportin e Pribes dhe shpresa se partitë politike në Maqedoni do të punojnë në interes të qytetarëve, njofton Portalb.

Zëdhënësja e eurokomesarit për zgjerim, Johanes Han, Maja Kocijançiq e cila përndryshe për momentin është në Tunis, ka deklaruar se Komisioni Evropian nga afër i ndjekë ngjarjet në Maqedoni. Ndërkaq, në lidhje me zgjedhjet e caktuara për dy muaj tha se “përparim ka, por edhe më shumë duhet të bëhet që zgjedhjet të jenë sipas standardeve evropiane”.

Komisioni Evropian, vlerëson se puna për fer zgjedhje është vitale dhe se Bashkimi Evropian do të vazhdojë të angazhohet në terren bashkë me partnerët e tyre ndërkombëtar.

“Në Maqedoni, ka krizë politike të cilën ne bashkë me partnerët e vendit e zbutëm, ndërkaq në interes të vendit dhe para se gjithash të qytetarëve është që kjo krizë të zgjidhet. Shpresojmë që partitë do të qëndrojnë të përkushtuar ndaj këtij qëllimi dhe ajo që është nënshkruar në Përzhino në lidhje me zgjedhjet, por gjithashtu në lidhje me reformat prioritare, përsëris, gjithçka në dobi të vendit dhe qytetarëve të Maqedonisë”, tha Kocijançiq.

Përndryshe dje në mesnatë, kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Trajko Veljanovski e ka shpërbërë Kuvendin dhe i ka falënderuar deputetët për punën e deritanishme. Pas kësaj, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, mbajti konferencë për shtyp dhe tha se LSDM nuk do të merr pjesë në “zgjedhjet kriminale”. /Portalb

Previous Vendimin për shpërbërjen e Kuvendit Veljanovski do ta nënshkruaj më 15 prill
Next Zaev fton për front të përbashkët: Ose ne ose Gruevski!

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

“Revolucioni Laraman”, sot protestohet në 10 qytete të Maqedonisë

“Sot është 5 maj! Sot është një vjet pasi e dëgjuam se si Nikolla Gruevski, Jankulloska, Mijallkov dhe bashkëpunëtorët e tyre u munduan të fshehin vrasje! Sot është një vjet prej

Maqedoni 0 Comments

Maqedoni, pas uikendit të ngrohtë, valë e re e të ftohtit

Pas motit të ngrohtë gjatë uikendit, hidrometeorologët nga e hëna pasdite paralajmërojnë valë të re të të ftohtit dhe borë në vendet më të larta dhe male. Sipas parashikimit të

Maqedoni 0 Comments

Përfaqësuesi gjerman Hajndëll sot në Shkup, a do të zgjidhet kriza politike?

I dërguari special i Gjermanisë për Maqedoninë dhe njëkohësisht ambasador në Vjenë, Johanes Hajndëll, sot dhe dhe nesër do të qëndrojë në Shkup, ku do të bisedojë me përfaqësuesit e

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply