Flet Lençe Ristovska për fletoren e Grujovskit

Flet Lençe Ristovska për fletoren e Grujovskit

Në shtëpinë e kryeshefit të Drejtorisë së Pestë të DSK-së, Goran Grujovskit, me të vërtetë është gjetur fletore, deklaroi për “Meta”, zëdhënësja e Prokurorisë Speciale, Lençe Ristovska, por në dobi të hetimit nuk ka dashur ta komentojë përmbajtjen e fletores, transmeton Portalb.

Përndryshe, në banesën e kryeshefit të Drejtorisë së Pestë në DSK, Goran Grujovski, i dyshuar i parë në rastin “Fortesa”, prokurorët e Prokurorisë Speciale, kanë gjetur fletore në të cilën ka pasur të dhëna për agjentët e DSK-së, të cilët kanë qenë profesionistë dhe i kanë ndjekur prokurorët e PSP-së, ka shkruar  javorja “Fokus”.

Në fletoren ka pasur emra dhe mbiemra të prokurorëve, ka pasur të dhëna për vendin ku jetojnë, për lidhjet dhe kontaktet me bashkëpunëtorët dhe personat tjerë, por edhe të dhëna për lëndët në të cilët punojnë prokurorët dhe si janë zhvilluar hetimet, transmeton Portalb.

Në të dhënat nga fletorja, ashtu siç shkruan “Fokus”, kanë qenë të gjetur edhe emrat e dëshmitarëve me që PSP ka pasur kontakte dhe informata se cili prej tyre është pajtuar që PSP-së t’i jep dëshmi dhe të dhëna për hetimet.

Përndryshe, Këshilli Penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1, më 30 mars urdhëroi që Goran Grujoskit t’i shqiptohet masë paraburgimi prej 30 ditëve si i dyshuari kryesor në rastin “Fortesa”, ndërkaq 2 ditë më vonë, më 1 prill, e njëjta gjykatë e ndryshoi vendimin pas ankesës së palës mbrojtëse, me atë që i dyshuari Grujski masën e paraburgimit ta mbajë në shtëpi. Për këtë të fundit ka reaguar PSP, megjithatë, Gjykata nuk e ka ndryshuar vendimin.

Goran Grujovski është i dyshuari kryesor i rastit “Fortesa” të PSP-së dhe akuzohet për asgjësimin e mjeteve për përgjim pranë DSK-së në vitin 2015. /Portalb

Previous Shkup, furgoni përplaset me automjetin transportues të MPB-së (FOTO)
Next KSHZ vendosë për rezultatet e kontrollit në terren

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Festim Halili mori postin e zëvendëskryeministrit për implemenimin e MO-së

Festim Halili sot zyrtarisht e mori detyrën e zëvendëskryeministrit i angazhuar për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit nga zëvendëskryeministri i deritanishëm Musa Xhaferri. Në këtë rast, Xhaferri e njoftoi zëvendëskryeministrin

Maqedoni 0 Comments

Zeqiri: Shqiptarët shmangën më të keqen në Maqedoni

Duke folur për situatën në Maqedoni, deputeti shqiptar i LSDM-së, Muhamet Zeqiri thotë se gjërat janë duke u qetësuar. I ftuar në Top Story, ai përforcon qëndrimin e shprehur nga

Maqedoni 0 Comments

Shf Bedri Tahiri Svillare fitues të olimapdës në futboll nga Komuna Saraj

Komuna e Sarajit gjatë javëve të fundit ka realizuar në mënyrë tradicionale olimpiadën e shkollave në disa sporte , duke filluar nga atletika , futbolli  dhe volejbolli . Shkollat fillore

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply