Ja çfarë kanë biseduar në telefon Zaev dhe Mogerini

Ja çfarë kanë biseduar në telefon Zaev dhe Mogerini

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev dje përmes telefonit ka biseduar me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogerini dhe e ka përsëritur qëndrimin e partisë se korniza e definuar me marrëveshjen e Përzhinës është vendimi i vetëm real i krizës së rëndë me të cilën ballafaqohet vendi ynë, thuhet në kumtesën e LSDM-së.

“Republikës së Maqedonisë i nevojiten zgjedhje kredibile me listë zgjedhore të pastruar, reforma mediale dhe pa presione. Zaev e njoftoi Mogerinin se opozita nuk i tërhoqi deri më tani anëtaret e KSHZ-së për ta siguruar praninë e saj dhe kontrollin në proces dhe të parandalojë manipulime dhe keqpërdorime të mundshme”, shtohet në kumtesë.

Në këtë temë, siç njoftojnë nga LSDM-ja, do të debatohet edhe në takimin e sotëm me partnerët e koalicionit dhe propozimi i LSDM-së do të jetë kjo pjesëmarrje të vazhdojë që të parandalohen manipulime eventuale me listën zgjedhore.

Previous Grujovski i ka ndjekur prokurorët e ekipit të Janevës
Next Maqedoni, “për ta shpëtuar veten thellojnë krizën

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Zvërlevski formon Komision për përcjellje të parregullsive zgjedhore

Prokurori publik, Marko Zvërlevski, ka marrë vendim për formimin e Komisionit të përkohshëm për përcjelljen e parregullsive eventuale të cilat do të ndodhnin gjatë organizimit dhe realizimit të zgjedhjeve të

Maqedoni 0 Comments

Bejli: Falja masovike është pengesë për zgjedhje të besueshme

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhejs Bejli, sot pas takimit me presidentin e shtetit Gjorge Ivanov, përsëri ka dënuar vendimin e Ivanovit për ndërprerje të proceseve gjyqësore kundër politikanëve dhe

Maqedoni 0 Comments

Kostovska: Kujdes me ujin e pijshëm dhe ushqimet (VIDEO)

Edhe nga Ministria e Shëndetësisë apelojnë banorët e regjioneve të kapluara nga vërshimet t’i ndjekin informacionet e sigurisë së ujit të pijshëm përmes mediumeve, transmeton televizioni 21. Ata thonë të përdoret

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply