Dubai me rekord të ri: Një rrokaqiell më i lartë se Burj Khalifa (Foto)

Dubai me rekord të ri: Një rrokaqiell më i lartë se Burj Khalifa (Foto)

Kompania për ndërtimin dhe menaxhimin e pasurive të patundshme, Emaar nga Dubai, do të ndërtojë një rrokaqiell të ri që do të tejkalojë lartësinë e Burj Khalifa – aktualisht ndërtesa më e lartë në botë – tha presidenti i kompanisë, Mohamed Alabar.Ai tha se ndërtesa e re, ndërtimi i së cilës do të kushtojë rreth një miliardë dollarë, do të jetë më e lartë se kulla Khalifa (828 metra).

 

Ndërtesa e re, e projektuar nga arkitekti spanjollo-zviceran Santiago Calatrava- Valls, do të ketë banesa, restorante dhe hotel.

Pamja thuhet se do të jetë “elegante” dhe se do të ngjajë me minare të xhamisë.

Në garën për ta ndërtuar është kompania Kingdom Holding e princit saudit dhe miliarderit Al-Waleed Bin Talal bin Abdulaziz al Saud i cili po punon në ndërtimin e rrokaqiellit më të lartë në Jeddah që do të përfundojë më 2019 e që është një kilometër i lartë.

Ndërtesa e re thuhet se do të jetë më e lartë, por sipas Alabarit detajet e lartësisë do të jepen më vonë. Ai shtoi se ndërtesa që do të jetë një dhuratë për Dubain do të përfundojë kah viti 2020.

Dubaii

Previous Kadri Veseli në postin e kryetarit të PDK-së pritet të zgjidhet
Next Samsung Note 6 do të jetë rezistent ndaj ujit!

About author

You might also like

SHBA armatoset deri në ‘dhëmbë’, strategjia për t’iu përgjigjur kërcënimit ruso-kinez

Duke cituar kërcënimet në rritje nga Kina dhe Rusia, Pentagoni pretendon një rritje të madhe të shpenzimeve ushtarake për vitin 2019 dhe i kërkoi Kongresit që të miratojë një buxhet

Erdogan kërcënon ushtarakisht edhe Greqinë: Jeni trima sa të shihni avionët tanë

Presidenti turk Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake edhe ndaj Greqisë pas sulmit të ushtrisë turke në Siri. Duke folur në mbledhjen e Grupit Parlamentar të partisë, Erdogan tha se

​Kriza në Siri OKB: Rusia dhe SHBA të ndihmojnë në bisedimet për paqe

I deleguari special i OKB-së për zgjidhjen e konfliktit të Sirisë, Staffan De Mistura, i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë që të përdorin influencën e tyre në

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply