Nëse pushteti e shpërbën Prokurorinë Speciale, Zaevi do t`i shpërthej “bombat” në rrugë

Nëse pushteti e shpërbën Prokurorinë Speciale, Zaevi do t`i shpërthej “bombat” në rrugë

Në opinion këtyre ditëve janë më të zëshme spekulimet se pushteti po planifikon që përmes Gjykatës Kushtetuese ta shpërbëje Prokurorinë Speciale Publike dhe definitivisht t`i jap fund Marrëveshjes së Përzhinos dhe obligimeve prej aty, transmeton TetovaSot.

Ndaj tentimeve të këtilla të pushtetit, opinioni nisi të dyshoj pasi që Gjykata Kushtetuese nuk e miratoi Ligjin për falje nga viti 2009, me çka kryetarit të shtetit po i mundësohet që të fal kriminelët e krimit zgjedhor si dhe veprave tjera të rënda penale.

Përndryshe, iniciativa për vlerësimin e Prokurorisë Speciale Publike se a bie ndesh me Kushtetutën, para Gjykatës Kushtetuese qysh vitin e kaluar është ngritur nga kryetari i Kongresit Botëror Maqedonas, Todor Petrov.

Kjo iniciativë ende po ruhet, ndërsa nga Gjykata Kushtetuese informuan se për momentin nuk është e vendosur në rend dite.

Dyshime të këtilla, javën e kaluar shprehu edhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, u përgjigj se nuk ka pasur njohuri për këto akuza nga kundërshtari i tij politik.

Zaevi në pres konferencën që e mbajti gjatë këtij vikendi, theksoi se nëse qeveria e shpërbën Prokurorinë Speciale Publike dhe nëse materialet nga bisedat e përgjuara i kthehen, që është obligim ligjor, ai do të vazhdoje t`i publikoje të ashtuquajturat bomba.

Previous Luana vjen me këngë të re
Next Top 10 shtetet ku jetohet më lirë, Kosova e treta, Maqedonia e 10-ta

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Të punësuarit në mbrojtje paralajmërojnë grevë për shkak të mospërmbushjes së kërkesave

Sindikata e Mbrojtjes dhe Sigurisë dhe Sindikata e Pavarur e Ushtarëve Profesionistë paralajmërojnë grevë për shkak të mospërmbushjes së kërkesave të tyre për rritje të rrogave dhe kompensimeve të rrogës.

Maqedoni 0 Comments

Përmbytjet katastrofike, nis vlerësimi i dëmeve

Një Komision i posaçëm pritet të bëjë vlerësimin e tërësishëm të dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet në më shumë lagjje të Shkupit. Në seancën e fundit të jashtëzakonshme, qeveria gjithashtu

Maqedoni 0 Comments

Kryetari i Këshillit Gjyqësor në takim me përfaqësuesit e administratës gjyqësore

Kryetari i Këshillit Gjyqësor, Zoran Karaxhovski, për sot ka caktuar takim me përfaqësuesit e administratës së gjykatave dhe të  Sindikatës së punëtorëve nga drejtoria, organet e jurisprudencës dhe të shoqatave

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply