U nënshkrua Memorandum për bashkëpunim  me Këshillin  Kombëtarë për barazi gjinore

U nënshkrua Memorandum për bashkëpunim me Këshillin Kombëtarë për barazi gjinore

Ministri i Drejtësisë Valdet Xhaferi nënshkroi Memorandum për bashkëpunim me Këshillin Kombëtarë  për barazi gjinore,  përfaqësuar nga kryetarja,  Savka Todorovska.

Qëllimi i nënshkrimit të  Memorandumit është që nëpërmjet  bashkëpunimit të ndërrsjellët  mes Ministrisë së Drejtësisë dhe Këshillit Kombëtarë,   të avancohet mbrojtja e grave  nga dhuna e bazuar gjinore  në përputhje me  standardet evropiane  me çka do të promovohet marrëdhënie  partneriteti  i institucioneve  të pushtetit qëndror dhe lokal  dhe shoqërisë civile.

Në kuadër  të këtij bashkëpunimi  parashikohen  trajnime për përfaqësuesit e institucioneve për të  rritur njohuritë e tyre për domethënien dhe nevojën për reagim  adekuat shoqëror kundër  dhunës së bazuar gjinore.

Njëkohësisht sipas Memorandumit do të realizohen  edhe aktivitete për avancimin e rregullativës ekzistuese ligjore dhe harmonizimin e të njëjëts  me standardet evropiane,  që do të mundësojë  mbrojtjen adekuate të grave  viktima të dhunës së bazuar gjinore.

Previous Zvërlevski dhe Ushkovski përpara zgjedhjeve ua kanë rritur rrogat gjykatësve dhe prokurorëve
Next Ja sa para do të kushtojnë zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare në maj të 2017, në pako me ato lokale ?

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare pritet të mbahen në pako me ato lokale nga mesi i vitit të ardhshëm. Lajmi mësohet nga burime diplomatike për agjencinë e lajmeve INA. Siç mësohet,

Maqedoni 0 Comments

Ahmeti dhe Thaçi në inaugurimin e presidentit të ri të Kosovës (FOTO)

Edhe politikanë nga Maqedonia i janë bashkuar inaugurimit të Thaçit si president i Republikës. Në këtë foto të bërë nga “zeri.info” shihen dy liderët e shqiptarëve në Maqedoni, Ali Ahmeti

Maqedoni 0 Comments

Zaev fton për front të përbashkët: Ose ne ose Gruevski!

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp, ka folur për ngjarjet e fundit politike në Maqedoni, duke vlerësuar se nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply