Dita e dytë nga takimi ministror në Selanik

Dita e dytë nga takimi ministror në Selanik

 Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Nikolla Poposki edhe sot në Selanik merr pjesë në takimin ministror me kolegët nga Greqia, Bullgaria dhe Shqipëra, kushtuar bashkëpunimit ndërkufitar në kontekst të krizës me refugjatët dhe migrantët.

Takimi, i cili filloi dje, mbahet me qëllim të përforcimit të dialogut dhe zgjerimit të perspektivave për bashkëpunim të mëtejm ndërkufitar në sferën e koordinimi dhe ballafaqimit me sfidat e përbashkëta, siç janë kriza me refugjatët dhe migrantët.

Poposki para fillimit të takimit dje deklaroi se takimi tani një kohë të gjatë është përgatitur dhe se vjen në moment të mirë, sepse është koha e fundit të drejtohen disa porosi të rëndësishme lidhur me ballafaqimin me krizën migruese.

Temë kryesore e diskutimit në takimin e djeshëm ishte bashkëpunimi ndërkufitar, jo vetëm lidhur me çështjen për refugjatët dhe migrantët, por edhe për çështje të cilat kanë të bëjnë me programet e Bashkimit Evropian, bashkëpunimin në sektorin ekonomik dhe kulturor, si dhe në arsim.

Sot fillimisht do të mbahet takim mes përfaqësuesve të ministrive të punëve të brendshme të Greqisë, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Bullgarisë, pas çka do të vijoj takimi i tyre i përbashkët me ministrat e punëve të jashtme.

Në rend dite të takimeve të sotme janë bashkëpunimi policor në sferën e menaxhimit kufitar dhe luftën kundër trafikimit me migrantë ilegal dhe rrjetet terroriste.

 

Gjithashtu, bisedimet do të përqendrohen edhe në dimensionin humanitar të migrimit dhe do të hulumtohen sferat për bashkëpunim dhe koordinim më të mirë për menaxhim me krizën e refugjatëve dhe migruese

Previous Shënimi i Ditës së planetit Tokë
Next “Ndal”, protestë në Shkup prej orës 14:00

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Zv/ministri i Bujqësisë, Nikollovski kërkon ndryshime në ligjin për gjueti

Të hiqet provimi i gjuetisë përmes rrugës lektronike dhe të kthehet mënyra e vjetër e provimit, kërkon zëvendësministri plotësues i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Ljupço Nikollovski përmes ndryshimeve

Maqedoni 0 Comments

Ja sa para do të kushtojnë zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni

Komisioni Shtetëror Zgjedhor e ka miratuar planin financiar për ndarjen e mjeteve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që janë caktuar më 5 qershor, njofton Portalb. Në bazë të këtij plani,

Maqedoni 0 Comments

Ja çfarë thonë nga PSP për tërheqjen e pjesërishme të faljes nga Ivanovi

“Çdokush që ka kryer krim duhet të përgjigjet për procedurat e tyre dhe e gjithë ajo të tregohet në procedurë gjyqësore”, tha zëdhënësja e Prokurorisë Speciale, Lençe Ristoska, për NOVA

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply