Shënimi i Ditës së planetit Tokë

Shënimi i Ditës së planetit Tokë

 Nën moton “Drunj për planetin Tokë” sot shënohet Dita e planetit Tokë. Qëllimi është të zbatohen aksione gjithkund nëpër botë për mbjelljen e përafërsisht tetë miliardë drunjve deri në vitin 2020.

Me aktivitete të ndryshme, Dita e planetit Tokë do të shënohet edhe në Maqedoni.

Në shkollën fillore “Partenij Zografski” në lagjen Kisella Vodë do të mbillen fidane,  ndërsa në shënimin do të marrë pjesë ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Bashkim Ameti dhe përfaqësuesit e USAID-it dhe UNDP-së.

Qyteti i Shkupit dhe Shoqata për zhvillim të qëndrueshëm dhe mbrojtje të mjedisit jetësor “Gou Grin” do ta shënojnë këtë ditë në parkun e qytetit me vendosjen e stendave në të cilat do të ndahen kartela me porosi dhe fara ekologjike, ndërsa do të mbillen edhe fidane të pishave. 

Në kopshtin në lagjen Zhelezarë do të organizohet garë çikliste, ndërsa ambasadori i Holandës Vuter Plomb së bashku me fëmijët do të mbjellin drunj dhe lule.

 

Shënimit të Ditës së planetit  i bashkangjitet edhe kompania “Pakomak” me thirrje deri te të gjithë që në këtë ditë të vijnë në punë me biçikleta.

Previous Kriza në Maqedoni, anulohet takimi i Vjenës
Next Dita e dytë nga takimi ministror në Selanik

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

NATO dënon dhunën në Kuvend: Të respektohen proceset demokratike

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në profilin e tij në Tuiter e dënoi dhunën në Kuvendin e Maqedonisë dhe dërgoi porosi se duhet të respektohen proceset demokratike. “Jam

Maqedoni 0 Comments

Goditje e madhe për pronarët e veturave dizel, rritet çmimi i naftës

Çmimi i benzinës do të rritet për gjysmë ose 1 denarë për liter, ndërsa dizelli shtrenjtohet për 3 denarë për litër, ka vendosur sot, Komisioni Rregullator për Energjetikë. Çmimi me

Maqedoni 0 Comments

KSHZ do t’i kontrollojë votuesit nga Shqipëria të “paketuar” në banesa nëpër Maqedoni

Komisioni shtetëror zgjedhor do ta obligojë Drejtorinë për evidencë të librave amë dhe MPB të vërtetojnë se sa persona nga Shqipëria kanë lidhur kurorë në Maqedoni dhe në çfarë baze e kanë

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply