Të burgosurit në grevë urie në burgjet e Maqedonisë

Të burgosurit në grevë urie në burgjet e Maqedonisë

Rreth 100 të burgosura në Idrizovë paralajmëruan që prej sot fillojnë me grevë urie. Këtë vendim e shkaktoi letra që ua dërgoi presidenti Gjorgje Ivanov, në të cilën sqaron se nuk do ti falë, njofton 24Vesti.

Në ndërkohë, rreth 2000 të burgosur nga pothuajse të gjithë burgjet  në vend janë në pritje të përgjigjes së presidentit, nëse do t’ua ul dënimet dhe do ti falë.

Siç mësohet, ata e kanë kuptuar që është gjithnjë e më e sigurt se arsyetimi do të jetë i ngjashëm si në letrën e dërguar deri te të burgosurat,  dhe përgatiten tu bashkëngjiten në grevën e urisë, diçka që sipas tyre, nuk do të ishte aspak problem meqë presidenti ka vendosur të fal politikanë.

 Zyrtarisht greva nuk është e paraqitur në asnjë drejtori burgu, thotë për 24Vesti, Lidija Gavrilova, drejtoresha e Drejtorisë së autoriteteve të burgjeve.
Previous LSDM: Nikolla Gruevski nuk mund t`i ikë gjithmonë burgut
Next Vazhdojnë protestat në Shkup

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Kryeministri Zaev për vizitë zyrtare në Turqi

Kryeministri Zoran Zaev në kuadër të vizitës zyrtare në Republikën e Turqisë sot do të ketë takim me kryeministrin, Binalli Jëlldërëm. Kryeministri turk Jëldërëm zyrtarisht do ta pritë Zaevin, dhe

Maqedoni 0 Comments

Priten fjalët e fundit nga gjykata penale pë rastin “Trust” dhe “Tarifa”

Sot në Gjykatën Penale do të mbahen dy seanca gjyqësore për lëndët e Prokurorisë Speciale Publike “Trust” dhe “Tarifa”. Në “Trust” i dyshuari i parë është biznesmeni Sead Koçan, si

Maqedoni 0 Comments

IHPQM dhe QDZH: SHBA dhe BE të dalin me vlerësim për zgjedhjet e 5 qershorit në Maqedoni

Instituti për Hulumtimin e Politikave dhe Qeverisjes së mire dhe Qendra për Demokraci dhe Zhvillim në Maqedoni kërkojnë që përfaqësuesit e SHBA-së dhe BE-së të dalin me vlerësim të përbashkët

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply