A e presin Maqedoninë sanksione si të Rusisë ?

A e presin Maqedoninë sanksione si të Rusisë ?

Ndërmjetësi i BE-së në krizën politike në vendin tonë Piter Vanhoutte në një intervistë për javoren “Fokus” është deklaruar për çështje aktuale rreth Maqedonisë.

Në pyetjen e gazetarit: “Dëgjojmë se BE do të vendosë sankcione ndaj udhëheqësisë së DPMNE-së, a mund kjo të ndodhë së shpejti, apo është ky vetëm kërcënim që pushteti të kthjellet?”, VanHoutte ka dhënë këtë përgjigje:

 

Jam i sigurtë se tanimë një kohë po diskutohet mundësia për një gjë të tillë. Qasja është e njejtë si ndaj Rusisë, nuk bëhet fjalë për embargo të përgjithshme, e cila do të ishte e dëmshme për popullin e Maqedonisë, gjë që nuk duam të ndodhë. Por nëse kami sankcione të targetuara, restrikcione për udhëtime të funksionerëve, ngrirje të pasurisë së tyre, atëherë këto janë metode efektive për t’i bindur njerëzit të sillen në mënyrë më demokratike – është përgjigjur Vanhoutte

Previous Një mashkull dhe një vajzë gjenden të vdekur në lagjen Aerodrom
Next MOST: Nuk ka kushte për zgjedhje

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Kostovska: Kujdes me ujin e pijshëm dhe ushqimet (VIDEO)

Edhe nga Ministria e Shëndetësisë apelojnë banorët e regjioneve të kapluara nga vërshimet t’i ndjekin informacionet e sigurisë së ujit të pijshëm përmes mediumeve, transmeton televizioni 21. Ata thonë të përdoret

Maqedoni 0 Comments

Gjermania do të hapë përfaqësi rajonale në Shkup

Përfaqësi rajonale e ekonomisë gjermane do të hapet në Shkup muajin e ardhshëm, paralajmëroi Holge Tolksdorf, shef i drejtorisë për BE dhe zgjerim, Evropën Juglindore dhe Turqinë në Ministrinë federale

Maqedoni 0 Comments

Ja çfarë kërkon Stejt Departamenti Amerikan nga Maqedonia pas mbarimit të zgjedhjeve

Stejt Departamenti Amerikan, e ka përshëndeetur mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni si hap të rëndësishëm për dalje nga kriza politike, njofton Portalb. Zëdhënësi i Stejt Departamentit, Xhon

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply