Zaev: Ja se çfarë kërkon LSDM në bisedimet e liderëve për zgjedhjet

Zaev: Ja se çfarë kërkon LSDM në bisedimet e liderëve për zgjedhjet

Lideri i partisë opozitare LSDM, Zoran Zaev në debatin e sotëm që organizoi “Civil” tha se partitë kanë pasur takime bilaterale dhe bisedime me përfaqësues të shoqërisë ndërkombëtarëve, por negociate në mes katër partive më të mëdha në vend, nuk ka. Ai tha që zgjedhje me 5 qershor nuk do ë ketë, dhe se LSDM nuk do datë fikse të zgjedhjeve por të propozohet datë e kushtëzuar.

“Data fikse u tregua si  e gabueshme dhe nuk duhet të bëhet sërish një e tillë. Por ndërkohë nëse nuk vendoset datë, kjo do të thotë se zgjedhje do të ketë në vitin 2018, zgjedhje të rregullta. Nëse caktohet një datë e kushtëzuar në tetor për zgjedhje, atëherë nëse ndonjë nga afatet e reformave shtyhet për dy javë, atëherë edhe zgjedhjet do të shtyhen për dy javë”, tha Zaev.

Lideri i LSDM-së tha se nuk është mirë që të formohet qeveri ekspertësh, mirëpo partitë duhet t’i kthehen Marrëveshjes së Përzhinos.

Sipas Zaevit parlamenti mund të mblidhet në çdo moment, me atë që së paku pesë anëtar të KSHZ-së do t’i dërgojnë letër kryetarit të parlamentit, Trajko Veljanoski, ku do të thonë që nuk ka listë të pastruar dhe kushte për zgjedhje të drejta demokratike.

Zaev tha se ka disa mënyra për tu zgjidhur problemi që u krijua me vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për faljen. Sipas tij vendimi mund të tërhiqet me thirrjen e akteve të Ligjit për Procedura Administrative, ose Parlamenti të fut nen të ri në ligjin ekzistues.

“Ky vendim është i plotfuqishëm për Gruevskin, por jo edhe për Zaevin dhe për Verushevskin. Ne me kohë kemi bë apel edhe atë tek Gjykata e Apelit dhe ajo e Strasburgut”, tha Zaev.

Në debat ishin pjesëmarrëse dhjetëra parti dhe lëvizje, por nuk kishte asnjë përfaqësues nga VMRO, BDI dhe PDSH.

Previous Reisul Ulema viziton Dhomën e Përfaqësuesve dhe Kongresin Amerikan
Next Nuk dihet rrjedha e bisedimeve për dalje nga kriza në Shkup

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Zaev: Vendimi i Ivanovit paraqet grushtet

Menjeherë pas vendimit të Ivanovit ka reaguar kreu i LSDM-së Zoran Zaev, i cili e quajti vendimin grushtet. Ai krijon krizë kushtetuese duke injoruar shumicën e vullnetit të qytetarëve dhe

Maqedoni 0 Comments

Ja çfarë kanë biseduar në telefon Zaev dhe Mogerini

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev dje përmes telefonit ka biseduar me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogerini dhe e ka përsëritur qëndrimin e

Maqedoni 0 Comments

DIZELI DHE EUROSUPER – 95 SHTRENJTOHEN PËR GJYSMË DENAR

Çmimet e shitjes me pakicë të EUROSUPER BS-95 dhe të EURODIZEL (D-E V) nga mesnata rriten për 0,50 denarë për litër, kumtoi sot Komisioni Rregullator për energjetikë.  Çmimet e shitjes

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply