KE-­ja nuk hapë hetim për subvencionimin grek të fluturimeve të lira ajrore, por vetëm për Maqedoninë

KE-­ja nuk hapë hetim për subvencionimin grek të fluturimeve të lira ajrore, por vetëm për Maqedoninë

Komisioni Evropian nuk ka hetim të hapur për subvencionimin qeveritar grek të fluturimeve të lira nga aeroportete në Greqi edhe krahas asaj që kompania “Rajaner” e cila realizon fluturime të tilla është dominante me shërbimet e saj në aeroportet në Selanik dhe Athinë.

Siç njofton korrespondenti i MIA-­s nga Brukseli, zëdhënësi i Eurokomisionit Jakub Adamovic, sot edhe një herë e konfirmoi hetimin që Brukseli e realizon për subvencionimin qeveritar të fluturimeve të lira nga aeroporti “Aleksandri i Madh” në Shkup, por këtë nuk e bën në Greqi ku pas dështimit të kompanisë ajrore kombëtare “Olimpik Eruejs”, shumicë të madhe të fluturimeve i bën kompania për fluturime të lira “Rajaner”.

“Këtë hetim që tani po e realizojmë me autoritetet e IRJ Maqedonisë për aeroportin në Shkup dhe për momentin po zhvillohet dhe ka afat përfundimtar. Tani po e realizojmë situatën në terren. Kjo nuk është e lidhur me vende të tjera”, theksoi zëdhënësi i KE­-së, Adamovic. Siç bëjnë të ditur burime të larta nga KE­ja që insistojnë për anonimitet konfirmojnë për MIA-­n, hetimi për Maqedoninë është ngritur për distorzim i konkurrencës që mund të ngrihet midis aeroportit të Shkupit dhe aeroporteve të tjera në sferë dhe kompanive ajrore që fluturojnë deri në këto aerporte dhe në këtë kontekst Brukseli për Maqedoninë këtë e bën në frymën e 864/2004 rregullimit nga Rajoni i përbashkët evropian i aviacionit për mbrojtje të kompanive ajrore kundër subsidiaritetit lidhur me vende të treta, që nuk janë të BE-­së.

Ajo, gjoja është ngritur pas ankesës së transportuesit ajror austriak “Austrian Erjalns”, ndërsa në rastin me situatën identike në Greqi, për ta tani për tani askush nuk është ankuar dhe për këtë arsye nuk ka hetim.

Previous Ministri Xhaferi në Akademinë solemne me rastin 10 – të vjetorit të themelimit të Odës së Përmbaruesve
Next Pas pesë viteve, lirohet nga burgu Lube Boshkoski

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Përmbytjet, banorët pa ujë e ushqime, apele për ndihmë

Banorët e Hasanbegut të prekur nga vërshimet e dy ditëve më parë, nuk janë të kënaqur me ndihmat që iu ofrohen nga pikat e grumbullimit të ndihmave brenda këtij vendbanimi.

Maqedoni 0 Comments

Zaev deri te nxënësit dhe mësuesit: Ndryshimet do t’i presim këtë vit shkollor

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, sot nëpërmjet video – inçizimit iu ka drejtuar, prindërve dhe mësuesve me apel që t’i përkrahin fëmijët në procesin e arsimimit të tyre, sepse siç

Maqedoni 0 Comments

Ruzhin kërkon që të kontrollohet shkollimi i imamëve që ligjërojnë në Maqedoni

Ish ambasadori i Maqedonisë në NATO, Nano Ruzhin theksoi se Maqedonia si një shtet i varfër nuk përfaqëson simbolin e koalicionit kundër terrorizmit, edhe pse jemi pjesë e tij. Njashtu,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply