Pas pesë viteve, lirohet nga burgu Lube Boshkoski

Pas pesë viteve, lirohet nga burgu Lube Boshkoski

Sot rreth orës 14 është liruar Lube Boshkoski, i cili ka mbajtur burg 5 vjet.

Ai është burgosur më 5 qershor të viti 2011 përpara restorantit “Vodenica” për sipas akuzës, financim të paligjshëm të fushatës zgjedhore, ndërkaq më pas u dënua me 5 vjet.

Boshkoskit për këto 5 vjet i është lejuar vetëm 1 dit, që të merr pjesë në varrimin e nënës së vet.

Për lirimin e Boshkovskit anëtarët e partisë së tij ”Të Bashkuar për Maqedoninë” shumë herë kanë mbajtur protesta edhe atë para 3 muajve, por drejtori i burgut nuk ka lejuar që ai të lirohet. Nga partia e tij kanë akuzuar se ai me vetëdije po mbahet në burg me urdhër të krerëve të qeverisë.

Kundër Boshkoski, është edhe një proces gjyqësor i quajtur “Rover”, i cili dy herë është kthyer në gjykim.

Previous KE-­ja nuk hapë hetim për subvencionimin grek të fluturimeve të lira ajrore, por vetëm për Maqedoninë
Next Kur PSP do ta merr përsipër rastin “Monstra”?

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

”Kumanova”, Prokuroria jep fjalën e fundit (Video)

Prokuroria Publike dha fjalën përfundimtare për aktakuzën ndaj grupit të Kumanovës. Vepra mbetet e njëjtë, terrorizëm dhe organizatë terroriste. Prokurori Naum Panovski veprën terrorizëm e arsyetoi me qëllimin e grupit

Maqedoni 0 Comments

Këto janë çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Nga mesnata e sotme, benzina do të shtrenjtohet për 2.5 denarë/litër, kurse dizeli dhe vaji extra i lehtë për amvisëri do të shtrentjohet për 2 denarë/litër, përcjell Telegrafi Maqedoni.Kështu ka

Maqedoni 0 Comments

Ja kandidatët e Maqedonisë për gjykatës ne Strasburg

Maqedonia e ka përgatitur listën me tre kandidatë për gjykatës në Gjykatën për të Drejta të Njeriut në Strasburg. Në listë janë drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë Publik,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply