Hajndëll: Fillimisht kushte, pastaj datë për zgjedhje

Hajndëll: Fillimisht kushte, pastaj datë për zgjedhje

Zgjedhjet parlamentare duhet të mbahen para vitit 2018 por, fillimisht duhet të krijohen kushte që ata të jenë demokratike, vlerësoi përfaqësuesi special Johanes Hajndëll, në një intervistë për Alsat-M. Më e rëndësishme se data e zgjedhjeve, sipas Hajndëll është arritja e një marrëveshje para pushimeve verore, për dy çështjet e mbetura pezull, listën zgjedhore dhe mediat.

“Zgjedhjet duhet të mbahen para vitit 2018, kjo është ideja e Përzhinës, por kuptohet duhet të ketë kushte për mbajtjen e tyre… Përshtypja ime pas bisedimeve është se të paktën për listën e zgjedhësve do të jetë e mundur një zgjidhje e shpejtë. Sa u takon mediave, akoma zhvillohen bisedime, por çështja (dhe kjo është pjesa më komplekse) është që unë shpresoj që partitë të gjejnë zgjidhje para pushimeve verore. Nëse partitë nuk arrijnë vetë marrëveshje, atëherë mund të pritet këshilla dhe ekspertiza e ekspertëve ndërkombëtar”, deklaroi përfaqësuesi special Johanes Hajndëll.

Disa ditë pas prononcimit të eurokomisarit Johanes Han, edhe Hajndëll përsëriti se për BE-në është primare funksionimi i demokracisë dhe shtetit juridik, më shumë se sa zhvillimi ekonomik.

Hajndëll tha se përderisa vazhdon kriza politike as zgjidhja e çështjes së emrit tani nuk do ta ndihmonte perspektivën e vendit.

Previous Moti sot në Maqedoni
Next Kroos lavdëron paraqitjen e kombëtares gjermane

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Autobusët privat me bileta elektronike prej në shtator

Aplikimi i sistemit elektronik nëpër autobusët privat që qarkullojnë nëpër Shkup nuk do të  fillojë më 1 maj, siç ishte paralajmëruar disa herë, por në muajin shtator. Sipas vendimit të

Maqedoni 0 Comments

Rruga "Saraj" prej sot mbyllet tërësisht për komunikacion

Rruga “Saraj”, nga Tempulli “Shën Zllata Meglenska” deri te udhëkryqi me rrugën drejt fshatit Lubin, prej sot do të mbyllet për komunikacion. Rruga mbyllet për shkak të zbatimit të aktiviteteve

Maqedoni 0 Comments

KSHPK: Lista anketuese e Gruevskit është dorëzur me rregull në afatin ligjor

Komisioni shtetëror për parandalimin e korrupsionit njoftoi se ish-kryetari i Qeverisë së RM-­së, Nikolla Gruevski pas ndërprerjes së funksionit në mënyrë të rregullt e ka dorëzuar listën anketuese për gjendjen

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply