Përmbytjet katastrofike, nis vlerësimi i dëmeve

Përmbytjet katastrofike, nis vlerësimi i dëmeve

Një Komision i posaçëm pritet të bëjë vlerësimin e tërësishëm të dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet në më shumë lagjje të Shkupit. Në seancën e fundit të jashtëzakonshme, qeveria gjithashtu mori vendimin për shpërndarjen e ndihmave financiare për familjet e viktimave që humbën jetën në përmbytjet.

 

Për çdo familje që ka humbur të paktën një familjar do të ndahen nga 300 mijë denarë. Gjithashtu është marrë vendimin për shpalljen e gjendjes së krizës në rajonin e Shkupit dhe Tetovës në kohëzgjatje prej 15 ditëve. Ndihma familjeve të viktimave iu ka ndarë edhe Qyteti i Shkupit në vlerë prej 3000 eurosh, ndërsa komuna e Gazi Babës u ka ndarë nga 1000 euro.

Previous Ky është heroi që shpëtoi mbi 3 mijë njerëz që mos të mbyten nga vërshimet në Maqedoni (Foto)
Next Përmbytjet, banorët pa ujë e ushqime, apele për ndihmë

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Ja çfarë thotë raporti i ri i KE-së për Maqedoninë

Komisioni Evropian (KE) edhe këtë vit e ka përsëritur rekomandimin e kushtëzuar për anëtarësinë të Maqedonisë në Bashkimi Evropian (BE), njofton Portalb.mk. Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han,

Maqedoni 0 Comments

Kriza politike, ndërkombëtarët mesazh të ri partive

Eurokomisioneri Johanes Han dhe tre eurodeputetën, nëpërmjet ambasadorit të BE-së Aivo Orav, kanë dërguar një mesazh për katër partitë politike nëpërmjet të cilit, siç mëson Alsat M, kanë kërkuar zbutjen e

Maqedoni 0 Comments

“Ndal”, protestë në Shkup prej orës 14:00

Këshilli për organizimin e protestës që përbëhet nga LR-PDSH, RDK, OVL, Ilyrikum Libertas dhe familjarët e të burgosurve të rastit “Monstra” dje kanë njoftuar se sot protesta do të fillon

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply