Takim i ri i komisionit për mediumet për zgjedhje të anëtarit të pestë

Takim i ri i komisionit për mediumet për zgjedhje të anëtarit të pestë

Komisioni i përkohshëm për ndjekje të përfaqësimit mediatik sot në mesditë do të vazhdojë me bisedimet qëllimi i së cilit është të zgjidhet anëtari i pestë i komisionit. Afati për zgjedhjen e anëtarit të pestë, i cili në pajtim me marrëveshjen politike duhet të jetë shqiptar, skadoi javën e kaluar.

Dhjetëra gazetarë dhe profesor u kandiduan për këtë pozitë, ndërsa kandidati Daut Dauti dje njoftoi se ai e tërheq kandidaturën e vet. Kandidati potencial për anëtar të pestë në trupin monitorues ad­hok, Daut Dauti është tërhequr nga kandidatura për anëtar të mundshëm në këtë komision, ku për të njëjtën ka njoftuar edhe Agjencionin për audio dhe shërbime audiovizuele dhe të gjitha mediat e tjera të vendit.

Ai mes të tjerash i falënderon të gjithë ata që i dhanë mbështetje kandidimit të tij për anëtar të këtij komisioni. Dauti poashtu i dëshiron punë të mbarë kundërkandidatit të tij dhe shpreh falenderime ndaj subjektit më të madh politik shqiptar nga Maqedonia, BDI­-së të cilët i dhanë mbështetje të palimitueshme personalitetit të tij si gazetar profesionist. Anëtari i pestë i Komisionit duhet të zgjidhet me konsenzus.

Ljubomir Kostovski, anëtar i Komisionit propozuar nga ana e LSDM­së, deklaroi se për atë kandidat i vetëm i pranueshëm është Sefer Tahiri nga Këshilli për etikë në media në Maqedoni. Edhe LSDM­ja i bëri thirrje Komisionit që ta emërojnë Tahirin për anëtar të pestë. nh/mp/10:12

Previous Deri të premten paraqitja e dëmeve nga përmbytjet
Next Zaev deri te nxënësit dhe mësuesit: Ndryshimet do t’i presim këtë vit shkollor

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

FMD kërkon të ndiqen penalisht ata që kanë shkelur ligjet në MPB

Fronti për Maqedoninë Demokratike (FRODEM) bënë thirrje që të gjithë personat që kanë shkelur ligjet në MPB tëndiqen penalisht sipas ligjeve të caktuara në vend, transmeton Telegrafi Maqedoni.”Nga kjo gjendje jo e mirë është rezultati i ushtarëve

Maqedoni 0 Comments

Arrestohet gazetari Zoran Bozhinovski

Policia serbe në orët e para të mëngjesit ka arrestuar gazetarin kontravers, Zoran Bozhinovski.Konkretisht ai është arrestuar në Novi Sad dhe prite të dalë në Gjykatë. Pritet që këto ditë ai të ekstradohet në Maqedoni, shkruan

Maqedoni 0 Comments

“KH” mbështetë protestën e të burgosurve, kushtet në burgje janë nën standardin e kushteve të jetesës

Lidhur me protestën e sotme të të burgosurve, Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut (KH) në Maqedoni lëshoi një deklaratë mbi gjendjen aktuale në burgjet në vend dhe

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply