LSDM:Shpenzimet për fillimin e vitit shkollor sa paga minimale

LSDM:Shpenzimet për fillimin e vitit shkollor sa paga minimale

LSDM­-ja opozitare sot dërgoi kritika deri te pushteti për “konceptin e arsimit falas” pasi që, siç kumtoi, shpenzimet për fillimin e vitit shkollor për një nxënës janë sa paga minimale prej 9.000 denarë.

“Për ta filluar vitin shkollor, prindërit u ekspozohen shpenzimeve të mëdha. Paguajnë për fletore, çanta, sigurim, mensë, për komplete për arsim teknik dhe qëndrim ditor. Në shumë shkolla prej prindërve kërkohet që të paguajnë për uniforma, për sigurim por edhe për letra të bardha për kopjim, për letër higjienike dhe sapun. E gjithë kjo është barrë e madhe për buxhetin familjar”, thekson në kumtesë LSDM­-ja.

Partia pyet “se si prindërit të ndajnë para për të gjitha shpenzimet, kur më shumë se gjysma e të punësuarve janë me pagë më të vogël se 12.000 denarë? Nga LSDM­ja theksojnë se kur do të vinin në pushtet do ta lehtësojnë barën e prindërve.

“Do ta rrisim pagën minimale në 12.000 denarë në vitin 2017. Përmes kësaj politike për bursa, do t’i nxisim talentin por edhe fëmijët e familjeve të varfra. Për ta zvogëluar varfërinë e fëmijëve, do të vendosim program për mbështetjen individuale të fëmijëve të familjeve të cilët janë në sistemin e mbrojtjes sociale dhe familjeve me të ardhura të ulëta”, thuhet në kumtesë.

Previous LD: Të përsëritet procedura për “Spiunin”
Next Maqedoni, çmime të reja të benzinave

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Naser Selmani largohet nga gazeta “Vest”

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve në Maqedoni, Naser Selmani është larguar nga gazeta e përditshme “Vest”. Largimi i tij vjen vetëm një ditë pasi që gazeta publikoi në ballinë titullin

Maqedoni 0 Comments

Disa pjesë të Shkupit nesër ngelen pa rrymë elektrike

Pa energji elektrike nesër do të jenë më shumë pjesë të komunës Butel, Gazi Babë, Qendër, Aerodrom, Kisella Vodë dhe Petrovec. Siç kumtuan nga QRMK, në periudhën prej orës 06:10

Maqedoni 0 Comments

“Tingujt e Çarshisë” dhe “Të gjithë së bashku” në Çarshinë e Vjetër të Shkupit

Me grupin “Tyzze” dhe Kida&Mozzik sonte në orën 21 në sheshin “Filipi i II” do të fillojë manifestimi i këtij viti “Tingujt e Çarshisë” dhe “Të gjithë së bashku”. Manifestimi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply