Zaev: Marshi qytetar më 11 tetor, Lufta vazhdon, zëri fiton!

Zaev: Marshi qytetar më 11 tetor, Lufta vazhdon, zëri fiton!

“Lufta vazhdon – zëri fiton! Kjo moto  na bashkoi ne iniciatorët e Marshit qytetar, për  të cilin jemi këtu sot që ta njoftojmë. Vera Bunteska, Zllatko Origjanski, Tomçe Kezharovski, Irena Ristiq, Beni Shaqiri, Atanas Kostovski Vlatko Vasil dhe unë, ju ftojmë të merrni pjesë në Marshin qytetar  më 11 tetor, të gjithë së bashku të dërgojmë një mesazh të fortë të lirisë”, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev.

Ai porositi se, veprimi qytetar vazhdon dhe se sipas tij, qytetarët e bënë një bashkim për t’ia kthyer jetën dhe lirinë vetes.

“11 tetori është një simbol i luftës për liri, i kundërshtimit qytetar, i kryengritjes së popullit, i fitores. Për këtë arsye marshi ndodh më 11 tetor. Ne vërtetojmë vendosmërinë tonë për të luftuar për një jetë dinjitoze në vendin tonë. Do të marshojmë për të luftuar varfërinë, për paga më të larta, vende pune, për të rinjtë që duan të jetojnë në vendin e tyre të lindjes. Do të marshojmë për drejtësi, barazi, do të marshojmë për zërin e qytetarëve. Sot, pas 75 vitesh nga themelimi i radhëve të partizanëve, arma jonë është zëri ynë. Është  zëri që  thotë  PO jetës në Maqedoni dhe  zëri që i thotë JO regjimit”, tha Zaev, duke i ftuar të gjithë, individët, shoqatat, komunitetet, partitë demokratike politike, “të kaltra, të larme, të kuqe, të qytetit, nga fshati për t’u bashkëngjitur”.

Previous Të punësuarit në mbrojtje paralajmërojnë grevë për shkak të mospërmbushjes së kërkesave
Next Zidane: Nuk kam frikë nga shkarkimi

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Numri i viktimave nga vërshimet në Maqedoni shkon në 22, gjendet kufoma e 11 vjeçarit

Njëmbëdhjetë vjeçari Ivan nga Stajkovci i raportuar si i humbur, konfirmohet se është gjetur i vdekur, njoftojnë nga policia, transmeton Telegrafi Maqedoni. Sipas të dhënave të fundit, ka gjurmë dhe

Maqedoni 0 Comments

Evzoni vazhdon të jetë i mbyllur

Vendkalimi kufitar Evzoni, për shkak të grevës së bujqve grekë ende është i mbyllur për komunikacion, ndërsa vendkalimet Dojran dhe Mexhitli në kufirin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë janë të hapura.

Maqedoni 0 Comments

Maqedonia do të merr borxh të ri

Për më 10 maj, Ministria e Financave planifikon të merr borxh të rri. Ka publikuar prospekte për dy ankande për gjithsej 9.4  milionë euro. Nga të cilat 8.1 milionë duhet

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply