Nikolla Ivanovski – kryetar i ri i Gjykatës Kushtetuese

Nikolla Ivanovski – kryetar i ri i Gjykatës Kushtetuese

Nikolla Ivanovski është zgjedhur kryetar i ri i Gjykatës Kushtetuese të Maqedonisë. Ai sot në kolegjiumin e Gjykatës, është zgjedhur me dy të tretën e votuesve dhe do ta zë vendin e Elena Goshevës, të cilës i kalon mandati më 1 nëntor, njofton Portalb.

Ivanovski ishte si më i pëlqyeri i Goshevës. Për gjykatës kushtetues u zgjodh në vitin 2012.

Përndryshe, mandati i Goshevës, do të kalojë për dy javë dhe për të mos u bllokuar puna e Gjykatës, gjykatësit kushtetues kanë zgjedhur kryetar të ri.

Mandati i gjykatësve zgjatë nëntë vjet, pa të drejtë që përsëri të zgjidhen.

Kryetari i ri do të ketë mjaft punë. Tanimë një vjet, në sirtarët e Gjykatës Kushtetuese qëndron iniciativa për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmëri së ligjit për Prokurorisë Speciale Publike, ndërkaq ai që do të zgjidhet, do të duhet që të caktojë seancë për deklarimin për këtë iniciativë. /Portalb

Previous Riten çmimet e benzinës dhe naftës
Next Klubi që u krijua shtatë vite më parë, sot është pa humbje dhe kandidat për titull në njërën nga ligat më të forta në botë (Foto/Video)

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Kotevski: VMRO DPMNE është e gatshme për qeveri teknike para zgjedhjeve

VMRO-DPMNE është e gatshme dhe ka ndër mend ta respektojë Marrëveshjen e Përzhinos, e cila parasheh formimin e qeverisë teknike për organizimin e zgjedhjeve të cilët duhet ta shtojnë rrugën

Maqedoni 0 Comments

Përsëri po thithim helm, të gjitha stacionet matëse tregojnë se ajri është i ndotur

Me ftohjen e kohës dhe me fillimin e sezonit të ngrohjes, është rritur edhe ndotja e ajrit dhe janë shumëzuar grimcat kancerogjene të cilat i thithim, njofton Portalb.mk. Gjatë ditës së 

Maqedoni 0 Comments

Anëtarët e KSHZ: Nuk ka bazë për zgjedhje

Pesë anëtarë të KSHZ i janë drejtuar me një letër kryetarit të Kuvendit, Trajko Vejanoski, duke i thënë se nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve. Sipas tyre, në fletëvotimin përzgjedhjet është

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply