A është kafeina shatërvani i rinisë?

A është kafeina shatërvani i rinisë?

Një studim i ri i publikuar në revistën “Nature Medicine” thotë se personat e vjetër me nivele të vogla të inflamacionit (që shkaktohet nga shumica e sëmundjeve) kanë diçka të përbashkët – të gjithë konsumojnë kafe.

Sipas shkencëtarëve, aq më shumë kafeinë që konsumojnë njerëzit, aq më shumë janë të mbrojtur nga gjendjet kronike të inflamacionit, transmeton Telegrafi.

Për këtë studim, shkencëtarët kanë analizuar mostrat e gjakut të 100 njerëzve të vjetër dhe të ri.

Pas eksperimenteve të shumta, shkencëtarët kanë arritur konkludimin se personat që konsumojnë më shumë se pesë gota kafe në ditë kanë nivele shumë të vogla të aktivitetit të gjeneve inflamacionare.

 

Sidoqoftë, konsumimi i pesë gotave kafe në ditë, sipas shkencëtarëve, mund të jetë i dëmshëm në tjera aspekte, prandaj ekspertët rekomandojnë të konsumoni një apo dy kafe në ditë.

Previous A na shëndoshin mandarinat?
Next Maqedoni, pas uikendit të ngrohtë, valë e re e të ftohtit

About author

You might also like

Bananet, mollët, qumështi…janë TË SHËNDETSHME, mirëpo jo nëse i hani në këtë kohë! RREZIKONI SHËNDETIN!

Çdo artikull ka kohën e vet kur duhet të hahet dhe nëse hani në kohën e gabuar mund të dëmtojë shëndetin tuaj.Për shembull, nëse hani bananen në mbrëmje, shtoni rrezikun

Për ajër të shëndetshëm, në shtëpinë tuaj

Me pastruesit e ajrit fitoni deri në 97% ajër më të pastër! Mësoni të gjitha dobitë dhe ku mund t’i bleni Me fillimin e vjeshtës dhe përgaditjes për sezonën e

A na shëndoshin mandarinat?

Mandarinat janë ndër frutat më të pëlqyera të dimrit; gjithmonë ide e mirë për të thyer urinë gjatë vakteve të ndërmjetme! Mirëpo, nuk duhet t’i hani pa masë Përfshirja e

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply