LSDM: Veljanoski ta lëshojë kabinetin e Xhaferit

LSDM: Veljanoski ta lëshojë kabinetin e Xhaferit

LSDM sot kërkoi që Trajko Veljanoski të mundësojë,  kryetari i ri i Kuvendit të hyjë në kabientin e tij në mënyrë që të vazhdojnë proceset demokratike, ndërsa shumica në Kuvend të formojë qeverinë. Zgjedhje të reja, thekson LSDM, nuk do të ketë.

“Kryetar i ri i Kuvendit është Talat Xhaferi, me të cilin, siç kumtoi zëvendës ndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së për Evropë dhe Euroazi, Hijt Brajan Ji do të punojnë edhe SHBA, por edhe BE-ja dhe NATO-ja dhe Berlini zyrtar. Kryetari i ri legjitim i Kuvendit do t’i dërgojë njoftim Gjorge Ivnaovit se është formuar shumica legjitime demokratike dhe se Ivnaov është i obliguar t’ia ndajë mandatin kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev për formimin e Qeverisë”, thuhet në kumtesë.

Ivanovit, thekson LSDM, do t’i shpaloset edhe njëherë se ekziston program i qeverisë së re reformuese që në tërësi e garanton unitaritetin e Maqedonisë, punë sipas Kushtetutës dhe perspektivave euroatlantike të shtetit me çka do të thyhen të gjitha argumentet e pamatura të Ivanovit. Sipas LSDM-së, duhet të mundësohet që shumica në Parlament të propozojë Qeveri dhe program qeveritar5, që do të bëhet në pajtim me Kushtetutën, ligjet dhe Rregullroen e Kuvendit. LSDM në kumtesë kërkon përgjegjësi për porositësit dhe ekzekutorët e dhunës në Kuvend dhe vlerëson se kërkesat për zgjedhje janë jologjike.

“Çdokush duhet të jetë i vetëdijshëm për realitetin e ri, se ekziston shumica e kryesuar nga LSDM, se VMRO-DPMNE është opozitë dhe se është e domosdoshme që proceset demorkatike të vazhdojnë me transfer të qetë të pushtetit”, thuhet në kumtesë.

Previous Maqedoni, huamarrje e re prej mbi 49 milionë euro
Next Bananet, mollët, qumështi…janë TË SHËNDETSHME, mirëpo jo nëse i hani në këtë kohë! RREZIKONI SHËNDETIN!

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Deputetët sot do të votojnë për atë që janë marrë vesh

Partia opozitare, LSDM sot duhet të kthehet Kuvend që ta realizojë marrëveshjen e arritur të 20 korrikut për dalje nga kriza politike, njofton Portalb. Paraprakisht, LSDM i patën ngrirë të

Maqedoni 0 Comments

Mijallkov dhe 6 të punësuar në MPB, të dyshuarit e rastit “Tortura” (VIDEO)

“Tortura” është lënda më e re e Prokurorisë Speciale, njoftoi në konferencë për shtyp prokurorja speciale, Katica Janeva, raporton Portalb.mk. “Tortura” ka të bëj me burgosjen e kryetarit e partisë,

Maqedoni 0 Comments

Emri i Maqedonisë, “çështje muajsh”

Bisedimet mes Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit janë ngritur në nivelin e ministrave të Jashtëm dhe nga të dyja palët janë dhënë sinjale pozitive për zgjidhjen e ngërçit

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply