Zaev: Presim që për më pakë se 10 ditë t’i mbarojmë bisedimet për formimin e Qeverisë

Zaev: Presim që për më pakë se 10 ditë t’i mbarojmë bisedimet për formimin e Qeverisë

Mandatari Zoran Zaev, paralajmëroi se me paritë e shumicës parlamentare do të mundohet që ta formojnë kabinetin qeveritar për më pak se 10 ditë dhe të dorëzojnë propozim në Kuvend njofton Portalb.mk.

“Nuk do të presim afat 20 ditor, menjëherë do të fillojmë bisedimet me partitë që i kanë dhënë 67 nënshkrimet për mandatin dhe do të mundohemi që në afat prej më pak se 10 ditëve ta formojmë kabinetin qeveritar dhe ta dorëzojmë propozimin në Kuvend”, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, pas marrjes së mandatit për formimin e Qeverisë nga presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov.

Ai tha se Qeveria e re do të përpiqet që sa më shpejtë ta shfuqizojë testimin ekstern.


Previous Gjorge Ivanov ia dha mandatin Zoran Zaevit
Next Nga sot Maqedonia me Qeveri të re, Zaev kryeministër (FOTO)

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Në Londër dhe Australi do të protestohet kundër presidentit Ivanov

Protestat për dorëheqjen e presidentit George Ivanov, kundër vendimit për falje dhe shtyrjen e zgjedhjeve të 5 qershorit janë shpërndarë edhe në diasporë.Pas Washingtonit, me 23 prill do të protestohet

Maqedoni 0 Comments

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në mbarë Maqedoninë kryesisht do të jetë me diell dhe i ngrohtë, ndërkaq gjatë paraditës do të jetë më i freskët, njofton Portalb. Temperaturat do të lëvizin nga

Maqedoni 0 Comments

LSDM: Stavreski i detyron qytetarët me 4.3 milion euro të reja borxh

Përderisa Maqedonia është në këmbët pasi shoqata e kriminelëve të kryetarit Ivanov i fali nga krimet që kanë bërë 10 vitet e fundit, Stavreski i obligon qytetarët me 4.3 milionë

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply