Sa trupëroje ka Gruevski dhe Mijallkov dhe sa po i kërkojnë nga MPB

Sa trupëroje ka Gruevski dhe Mijallkov dhe sa po i kërkojnë nga MPB

MPB akoma është pa vendim për kërkesën e ish kryeministrit, Nikolla Gruevski për të pasur shtesë të sigurimit personal të tij.

Ministri,Spasovski vlerëson se dispozitat e vjetra ligjore, që ish-zyrtarët të kenë nga tre persona për sigurmin e tyre, janë më adekuate nga këto të tanishmet me të cilat zyrtarët kanë të drejtë që të kenë nga gjashtë truproje personale, për aq kohë sa janë në detyrë.

“E gjitha kjo është analizuar në Byron për Siguri Publike dhe në bazë të këtyre gjetjeve dhe raporteve të dhëna nga MPB do të japin mua një informacione të satka dhe në bazë të këtyre do të marrim vendim. Qëndrimi im personal është se nuk ka nevojë për sigurim shtesë”, ka thënë Spasovski, ministër i brendshëm i Maqedonisë.

Ish-drejtor i DSK-së, Sasho Mijallkov dhe ish-drejtor i BSP-së, Mitko Çavkov me vendim të ministrit kanë pasur sigurim shtesë.

DSK-ja ka vlersuar se për dy ish zyrtarë të MPB janë të nevojshme zmadhim të masave për siguri, kurse do të jenë në fuqi derisa është e nevojshme.

Ministri nuk iu përgjigj: nga kush dhe çfarë kërcënimesh kanë ish-drejtorët, por tha se nuk do të lejojë MPB-ja që të shëndërohet në agjencion privat për sigurim.

Ministri ka konfirmoi se truproja Mijalkovit, i cili ka goditur një grua në sytë e kolegëve e tij, është suspenduar dhe kundër tij është duke u udhëhequr procedurë diciplinore dhe bëri të qartë se të gjithë të cilët nuk do t’i respektojnë ligjet, do të sanksionohen, pa pasur qasje selektive.

Previous VMRO-DPMNE: Zaevi të publikojë çka përmban marrëveshja me Bullgarinë
Next Lajm fantastik për shqiptarët në Zvicër

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Shyrete Elezi mori funksionin e ministres së vetëqeverisjes lokale

Shyrete Elezi zyrtarisht filloi punën në Ministrinë për vetëqeverisje lokale. Sot ajo e mori detyrën nga paraardhësi i saj, Lirim Shabani. Në pranim-dorëzimin e detyrës,  Shabani  e informoi ministren Elezi

Maqedoni 0 Comments

Klubi që u krijua shtatë vite më parë, sot është pa humbje dhe kandidat për titull në njërën nga ligat më të forta në botë (Foto/Video)

RasenBallsport Leipzig, ndoshta nuk e keni dëgjuar më herët këtë emër, por tani ky emër i klubit gjerman është bërë shumë i njohur. Një klub pa histori të gjatë dhe

Maqedoni 0 Comments

Sërish gabime në testim, sa ja vlen stresi te nxënësit!

Maturantët filluan t’i nënshtrohen testimit eksterrn, i cili edhe kësaj radhe krijoi stres dhe pakënaqësi sit e nxënësit ashtu edhe te mësimdhënësit. Nxënësit u ankuan për njoftimin e vonshëm të

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply