Ura më e gjatë në botë, prej xhami (Foto)

Ura më e gjatë në botë, prej xhami (Foto)

Më shumë se 3 mijë kinezë kuriozë morën pjesë në inaugurimin e urës më të gjatë në botë, prej xhami.

E ndodhur në zonën piktoreske të Hongyagut, në kontenë Pingshan, në provincën veriore të kinës, Hebei, ajo ofron një panoramë unike gjeografike, me pamje magjepsëse të maleve përreth, ujëvara natyrore, qytete antike dhe tempuj, të cilat njerëzit mund ti shohin nga një lartësi prej 218 metrash në qiell, me asgjë mes tyre dhe pamjeve të mrekullueshme.

 

Vetë vizitorët thonë se gjithçka është shumë impresionuese dhe se nuk pendohen përse kanë udhëtuar aq shumë në këmbë për të parë urën e rrallë që qëndron sipas tyre në majën e botës.

Ura prej xhami është projektuar të mbajë deri në 3 mijë persona. Për të garantuar sigurinë e turistëve, pranohen vetëm 600 në radhë, transmeton tch. Mbi një mijë pllaka xhami katër centimetra të trasha janë shtruar në urën 488 metra të gjatë, që sipas përllogaritjeve të inxhinierëve, mund ti rezistojë erës së fortë apo edhe një tërmeti gjashtë ballësh.

 

 

Previous Kush fshihet prapa pseudonimit Nakamoto? Blogerët pretendojnë se e dinë se kush qëndron prapa Bitcoin-it! (Video)

About author

You might also like

Uncategorized 0 Comments

Scented candles: how I learned to stop worrying and smell the bluebells

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Uncategorized 0 Comments

Thinking of buying dungarees? Just don’t expect them to transform you into Alexa Chung

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Travel 0 Comments

Is Brixton London’s next tech hipster hub?

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply