Vazhdojn takimet intenzive, ka filluar takimi Nimic Koxias Dimitrov

Vazhdojn takimet intenzive, ka filluar takimi Nimic Koxias Dimitrov

Ka filluar takimi i ministrave për punë të jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë Nikolla Dimitrov dhe Nikos Koxias me ndërmjetësin Metju Nimic në Vjenë, transmeton Medial.mk.

Ky është raundi i tretë i negociatave mes dyja vendeve për zgjidhjen e kontestit të emrit të Maqedonisë.

Negociatat për herë të parë udhëhiqen në nivel të ministrave të jashtëm, pasi për këtë u morën vesh kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras në takimin në Davos muajin e kaluar.

Dimitrov dhe Koxias mbrëmë kishin takim në Vjenë, ku kanë harmonizuar pozicionet para takimit të sotëm me Nimicin.

Previous Fshatrat Malinjë dhe Brezë janë bllokuar për shkak borës
Next Priten fjalët e fundit nga gjykata penale pë rastin "Trust" dhe "Tarifa"

About author

You might also like

Maqedoni 0 Comments

Todev: Ose ndryshim i marrëveshjes kolektive ose grevë!

Pasi që Sindikata Reprezentuese e Policisë dhe Gordana Jankullovska e nënshkruan marrëveshjen kolektive në prill të vitit kaluar, policia hyri në kolaps, deklaroi në emisionin “10 Minuta”, kryetari i Sindikatës së

Maqedoni 0 Comments

Zvërlevski formon Komision për përcjellje të parregullsive zgjedhore

Prokurori publik, Marko Zvërlevski, ka marrë vendim për formimin e Komisionit të përkohshëm për përcjelljen e parregullsive eventuale të cilat do të ndodhnin gjatë organizimit dhe realizimit të zgjedhjeve të

Maqedoni 0 Comments

BDI: Nëse s’ka zgjedhje më 5 qershor, e kthejmë Qeverinë me VMRO-DPMNE

Në rast se nuk ka marrëveshje midis VMRO-DPMNE dhe LSDM, për BDI më konkret është opsioni i kthimit të Qeverisë së Gruevskit dhe Ahmetit dhe mbajtjes së zgjedhjeve në vitin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply