Rusia ndalon Youtube dhe Instagram

Rusia ndalon Youtube dhe Instagram

Ofruesit e shërbimeve të internetit rus kanë bllokuar Youtube dhe Instagram, si rezultat i konfliktit midis një prej biznesmenëve më të pasur të vendit dhe një udhëheqësi të opozitës. Rusia censuroi në internet materialin për të dy shërbimet, pasi gjykata vendosi se shkeli të drejtat e privatësisë së miliarderit Oleg Deripaska, shkruan BBC, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, Alexei Navalny ka refuzuar të heqë videot dhe fotot, të cilat ai pretendon se janë prova e korrupsionit dhe afati është vendosur ditën e mërkurë.

Nëse as Navalny dhe as firmat e teknologjisë amerikane nuk fshijnë ose bllokojnë qasjen lokale në imazhet e publikuara deri në fund të ditës, atëherë ofruesit e shërbimeve të internetit Rusisë do t’u kërkohet të ndërmarrin vetë veprime.

Fondacioni Kundrër Korrupsion i Navalny postoi një video në Youtube të enjten e kaluar, në të cilën ai paraqiti pamjet që gjoja treguan Deripaska duke takuar zëvendëskryeministrin e Rusisë Sergei Prikhodko në bordin e një jahti. Materiali thuhet se ka qenë me burim nga llogaria e Instagram-it të një gruaje, ku ishte postuar në vitin 2016.

Navalny gjithashtu ka postuar një fotografi të ‘takimit sekret’ së bashku me një detyrë të detajuar të kërkesave të korrupsionit, në llogarinë e tij Instagram. Ditën e nesërme, Deripaska mori një urdhër gjykate që kërkonte heqjen e 14 postimeve të Instagram dhe shtatë klipe të YouTube.

Google më pas i shkroi ekipit të Navalny duke thënë se mund të detyrohet të bllokojë videot. Por, deri më sot, as ai dhe as Facebook nuk e kanë censuruar materialin. Të dy firmat ende nuk kanë komentuar publikisht për këtë çështje. /Telegrafi/

Previous Emri i Maqedonisë, “çështje muajsh”
Next 42 ditë luftë me qelizat e kancerit: Lëngu i austriakut të njohur kundër kancerit!

About author

You might also like

Technology 0 Comments

Google shet rreth 4 milionë njësi të Pixel

Google është duke u përpjekur për shumë vite tashmë të arrijë popullaritetin me telefonat e saj. Gjiganti amerikan që njihet për motorin më të madh të kërkimit në botë ende

Technology 0 Comments

Android Oreo vjen në Galaxy S8 dhe Galaxy S8 Plus

Dje kemi dëgjuar se përditësimi i Android 8.0 Oreo kishte filluar të dilte për telefonat e ri të Samsung, modelet Galaxy S8 dhe Galaxy S8 Plus në Evropë. Përditësimi u

Technology 0 Comments

Nokia po rikthehet, shet telefona më shumë se HTC, Sony, Google dhe rivalët tjerë

Duket sikur modelet e reja të Nokia-s në Android nga HMD Global po bëhen të njohura, sipas një raporti të fundit Nokia ka shitur më shumë telefona se HTC, Sony,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply