PARASHIKIMI I MOTIT

Valë e ftohtë nga faza e portokalltë sot do ta përfshijë të gjithë shtetin. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -17 deri -9 gradë, ndërsa ato të ditës prej -4 deri në 2 gradë.
Në Shkup moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe i ftohtë me periudha të ngrohta. Do të fryjë erë e dobët deri në mesatare juglindore. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej -17 deri në -9 gradë, ndërsa e ditës prej -4 deri në 2 gradë.
Gjatë natës, duke filluar nga perëndimi, do të ketë reshje të dëborës, të cilat të premten paradite në disa vende më të ulëta do të kalojnë në shi, ndërsa lokalisht do të ketë paraqitje të shiut të ngrirë. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare juglindore.
Gjatë fundjavës ende do të ketë reshje të dobëta lokale të shiut, por do të ketë ngrohje të konsiderueshme që do të kushtëzojë shkrirje të shpejt të mbulesës së dëborës.